زیبایی خود به تنهایی همه چیز است

آدرس: احمد آباد، نبش ملاصدرا 2، ساختمان سپهر صدرا، واحد 5

 • تلفن تماس : 38414605 - 051
 • تلفن همراه منشی: 09058912899

جراحی ایمپلنت دندان (بهترین جراح ایمپلنت دندان در مشهد)

ایمپلنت دندان، همه چیز درباره ایمپلنت

جراحی ایمپلنت دندان (بهترین جراح ایمپلنت دندان در مشهد)

همه چیز درباره ایمپلنت

جراحی ایمپلنت دندان، عملی است که در آن ریشه دندان ها را با پیچ های فلزی جایگزین می کنند و به جای دندان های کشیده شده یا آسیب دیده، دندان های مصنوعی قرار می دهند؛ دندان هایی که عملکرد آنها بسیار شبیه به دندان های طبیعی فرد هستند.

جراحی ایمپلنت یا کاشت دندان در واقع جایگزین خوبی برای دندان مصنوعی یا بریج دندان است که به خوبی در لثه جای نمی گیرد. همچنین در صورتی که ریشه های طبیعی دندان از بین رفته باشد و امکان گذاشتن دندان های مصنوعی وجود نداشته باشد، کاشت دندان می تواند گزینه مناسبی باشد

چگونگی  انجام این عمل، بستگی به نوع کاشت و وضعیت استخوان فک دارد. این جراحی می تواند به چندین روش صورت گیرد و مهمترین مزیت آن نیز پشتیبانی کامل از دندان های جدید از طریق بهبود استخوان در اطراف ایمپلنت است.

از آنجا که ترمیم استخوان به زمان نیاز دارد، فرایند کاشت ایمپلنت ممکن است ماه ها به طول بیانجامد.

چرا باید ایمپلنت دندان انجام دهیم؟

کاشت دندان به این صورت است که ریشه دندان در استخوان فک شما قرار می گیرد، یعنی جایی که قبلا دندان واقعی خودتان در آنجا قرار داشت.

از آنجا که تیتانیوم موجود در پیچ ایمپلنت با استخوان فک پیوند می خورد این کاشت ها دیگر سُر نمی خورند، ایجاد صدا نمی کنند و باعث آسیب استخوان هم نمی شوند، این مواد مانند دندانهای طبیعی شما دچار پوسیدگی نیز نمی شوند.

برای ایمپلنت باید شرایط زیر داشته باشید:

 • اگر یکی از دندان هایتان یا چند تا از آنها را از دست داده اید
 • فک شما به طور کامل رشد کرده باشد
 • استخوان کافی برای حفظ ایمپلنت داشته باشید و یا قادر به عمل پیوند استخوان باشید.
 • بافت های دهانتان سالم باشند.
 • از شرایط سلامت مطلوب برخوردار باشید تا بهبود استخوان صورت گیرد.
 • قادر به گذاشتن دندان مصنوعی نباشید
 • در صورتی که می خواهید وضعیت تکلم و گفتارتان را بهبود ببخشید.
 • باید بتوانید چندین ماه به این روند درمانی متعهد باشید.
 • اگر سیگار نمی کشید و دخانیات مصرف نمی کنید.
                                                                         

عوارض و خطرات ایمپلنت دندان

عمل جراحی کاشت دندان هم مثل هر عمل جراحی دیگر، می تواند با خطراتی همراه باشد. اگرچه این عوارض و خطرات معمولا زیاد جدی نیستند، به ندرت بروز کرده و به راحتی نیزقابل درمان اند. موارد زیر را می توان از جمله این خطرات برشمرد:

 • ایجاد عفونت در محل کاشت
 • ایجاد صدمه یا آسیب به بافت های اطراف؛ از جمله سایر دندان ها یا عروق خونی
 • ایجاد آسیب های عصبی که می توانند باعث درد، بی حسی یا خارش و سوزش در لثه ها، لب ها یا چانه شوند.
 • ایجاد مشکلات سینوسی: زمانی که کاشت های دندانی در فک فوقانی قرار می گیرند، ممکن است در یکی از حفره های سینوس قرار گیرد .

 آمادگی های لازم برای جراحی کاشت ایمپلنت دندان

طی پروسه برنامه ریزی برای این عمل، ممکن است متخصصان مختلف از جمله جراح دهان،فک و صورت، دندانپزشک متخصص درمان لثه و استخوان و بافت های حفاظتی دندان، دندانپزشک متخصص پروتز یا طراح دندان مصنوعی و همچنین گاهی اوقات متخصص گوش و حلق و بینی با یکدیگر مشارکت داشته باشند.

کاشت دندان معمولا نیاز به یک یا چند عمل جراحی دارد و به همین دلیل،قبل از عمل لازم است که یک ارزیابی کامل و همه جانبه که شامل مراحل زیر است، صورت گیرد.

 • آزمایشات جامع دندانپزشکی: ابتدا لازم است که به کمک تصویربرداری اشعهx، تصاویر سه بعدی از فک و دهان تهیه گردد.

 • مرور تاریخچه پزشکی بیمار:بهتر است همان ابتدا درباره هرگونه سابقه بیماری و تمامی داروهای مصرفی خود با جراح صحبت کنید. در مواردی که دچار بیماری های قلبی باشید و یا پروتز های ارتوپد داشته باشید، پزشک برای جلوگیری از عفونت ممکن است قبل از عمل آنتی بیوتیک تجویز کند.

 • برنامه درمانی ایمپلنت:عوامل مختلفی در طرح درمانی دخیل اند از جمله این که چه تعداد از دندان های شما نیاز به جایگزینی دارند و یا این که وضعیت استخوان فک و دیگر دندان هایتان چطور است.

این عمل را به کمک بیهوشی عمومی یا موضعی انجام می دهند و برای کنترل درد ممکن است حین عمل به بیحسی موضعی نیز نیاز باشد. می توانید با دندانپزشک خود در مورد انتخاب گزینه های عمل و این که کدامیک برای شما مناسب تر است صحبت کنید. دندانپزشک و یا جراح می تواند بسته به نوع بیهوشی که ارائه می دهد، در مورد رژیم غذایی یا خوردن و آشامیدن قبل از عمل نیز به شما دستوراتی بدهد.

فرایند ایمپلنت دندان و انتظارات در هر مرحله ایمپلنت:

این عمل معمولاً به طور سرپایی انجام می شود و فرآیند آن به شرح زیر است:

 • برداشتن و کشیدن دندان آسیب دیده
 • پیوند استخوان فک (در صورت نیاز)
 • جایگذاری ایمپلنت دندان
 • رشد استخوان و بهبود آن
 • قرار دادن اباتمنت یا اتصال دهنده ایمپلنت
 • قرار دادن و جایگذاری دندان مصنوعی

کل این فرآیند ممکن است چندین ماه به طول بیانجامد که بیشترین زمان صرف بهبودی و انتظار برای رشد استخوان جدید در فک خواهد شد.

بسته به وضعیت شما، مراحل مختلف عمل و همچنین ماده مورد استفاده در ایمپلنت، بعضی اقدامات و مراحل را می توان با یکدیگر ترکیب و ادغام کرد.

چه زمانی نیاز به پیوند استخوان در ایمپلنت وجود دارد؟

اگر استخوان فک از ضخامت کافی برخوردار نبوده و یا زیادی نرم باشد، قبل از عمل کاشت دندان نیاز به پیوند استخوان وجود دارد؛ چرا که عمل جویدن فشار زیادی به استخوان فک وارد می کند و اگر این استخوان نتواند از ایمپلنت حمایت کند، این عمل نتیجه بخش نخواهد بود.

با پیوند استخوان، پایه محکم تری برای ایمپلنت ایجاد می شود.چندین ماده پیوند استخوان وجود دارد که می توان از آنها برای بازسازی استخوان فک استفاده کرد.

گزینه های این عمل می تواند شامل پیوند استخوان طبیعی باشد که از سایر نقاط بدن تهیه می شود و یا پیوند استخوان مصنوعی از جمله مواد جایگزین استخوان که می تواند بافت حمایتی لازم را برای رشد استخوان جدید فراهم آورد.

ممکن است چندین ماه طول بکشد تا استخوان پیوندی به قدر کافی رشد کرده و بتواند از ایمپلنت خفاطت کند. گاهی اوقات نیاز به پیوند استخوان جزئی وجود دارد که جراح می تواند آن را همزمان با عمل جراحی ایمپلنت انجام شود. چگونگی این عمل بستگی بهوضعیت فک شما دارد.

جایگذاری ایمپلنت دندان

در حین جراحی،جراح برای باز کردن لثه و دسترسی به استخوان برشی ایجاد می کند تا ایمپلنت را در آن قرار دهد. در استخوان، سوراخ هایی ایجاد می کنندتا پیچ فلزی کاشت دندان را در آنها قرار دهند. از آنجا که این پیچ به عنوان ریشه دندان عمل می کند، آن را در اعماق استخوان می کارند.

در این مرحله، جایی که دندانتان در آن قرار داشته، هنوز خالی است که در صورت نیاز میتوان از نوعی دندان مصنوعی تکی و موقتی برای حفظ ظاهر جای خالی دندان استفاده کرد که شما می توانید هنگام تمیز کردن دندان ها یا هنگام خواب آن را بردارید.

منتظر ماندن برای رشد استخوان

زمانی که ایمپلنت فلزی در استخوان فک قرار می گیرد، فرایند استخوان سازی یا پیوند خوردن استخوان شروع می شود. در این پروسه، استخوان فک رشد کرده و با سطح اسمپلنت دندانی یکی می شود. این فرایند که به چندین ماه زمان نیاز دارد، در واقع برای دندان مصنوعی جدید شما پایه ای محکم ایجاد می کند؛ درست همانند کاری که ریشه دندان هایتان برای دندان های طبیعی انجام می دهند.

قرار دادن اباتمنت

زمانی که فرایند پیوند استخوانی یا همان استخوان سازی به طور کامل صورت گرفت،ممکن است نیاز به جراحی دوباره برای قرار دادن اباتمنت یا همان اتصال ایمپلنت باشد؛ یعنی تکه ای که در نهایت تاج دندان به آن متصل خواهد شد. این جراحی جزئی، معمولا با بی حسی موضعی و به صورت سرپایی انجام می شود.

برای جایگذاری اباتمنت، اقدامات زیر انجام می شود:

 • جراح دوباره لثه را باز می کند تا ایمپلنت را در آن قرار دهد.
 • اباتمنت به ایمپلنت دندان متصل می شود.
 • بافت لثه در اطراف اباتمنت و نه در روی آن بسته می شود.

در برخی موارد، زمانی که پُست کاشته می شود، اباتمنت به پست فلزی ایمپلنت دندان متصل می شود؛ به این معنی که نیاز به عمل مجدد نخواهد بود. از آنجا که اباتمنت از خط لثه عبور می کند، زمانی که دهانتان را باز می کنید، قابل مشاهده است و تا وقتی که جراح عمل جایگزینی دندان را به طور کامل انجام نداده، به همین صورت خواهد بود. بعضی افراد به دلیل ظاهری که این وضعیت ایجاد می کند آن را دوست ندارند و ترجیح می دهند که جایگذاری اباتمنت در یک عمل جداگانه صورت گیرد.

پس از قرار دان اباتمنت، حدوداً دو هفته طول می کشد تا لثه بهبود یابد و سپس دندان جدید بتواند جایگزین شود.

انتخاب دندان مصنوعی جدید برای ایمپلنت

زمانی که لثه بهبود می یابد، دهان و دندان های باقیمانده فشار بیشتری ایجاد می کنند که باعث ایجاد تاج دندان می شود که و دندان های مصنوعی را بسیار طبیعی جلوه می دهد. تا زمانی که استخوان فک برای حمایت از دندان جدید به قدر کافی قوی نشود، نمی توان تاج دندان را قرار داد.

شما و دندانپزشکتان می توانید دندان های مصنوعی ثابت، متحرک و یا ترکیبی از هر دو را انتخاب کنید.

 • دندان های متحرک: این نوع دندان مصنوعی شبیه همان دندان های مصنوعی سنتی است که می تواند به صورت تکی و یا یک دست کامل برای شما طراحی شود. این دندان ها به صورت دندان مصنوعی های سفید با لثه های پلاستیکی صورتی هستند و سوار یک قاب فلزی می شوند که به اباتمنت ایمپلنت متصل شده و در محلی ایمن قرار داده می شوند. برای شستشوی روزانه دهان، می توانید این دندان ها را به راحتی بردارید.
 • دندان ثابت: در این مدل، دندان مصنوعی به طور دائمی به هر یک از اباتمنت های ایمپلنت پیچ و متصل می شود. این دندان ها را نمی توانید به هنگام خواب یا برای شستشو بردارید. در این نوع، اغلب اوقات هر تاج دندان به ایمپلنت خود متصل می شود. اما با این حال از آنجا که ایمپلنت ها بسیار قوی هستند، ممکن است چندین دندان نیز با یک ایمپلننت چاگذاری شود.

مراقبت های بعد از ایمپلنت

عمل ایمپلنت دندان چه یک مرحله ای باشد و چه چند مرحله ای، می تواند مشکلات و ناراحتی هایی برای بیمار ایجاد کند که موارد زیر از آن جمله اند:

 • تورم و التهاب لثه و صورت بعد از عمل
 • کبودی پوست یا لثه ها
 • احساس درد در محل ایمپلنت
 • ایجاد خونریزی های جزئی

بعد از این عمل معمولا نیاز دارید که آنتی بیوتیک یا مسکن مصرف کنید. اگر درد یا التهاب در روزهای بعد از عمل ادامه پیدا کرد و یا بدتر شد، می توانید با جراح خود تماس بگیرید.

بعد از هریک از مراحل عمل، لازم است که غذاهای نرم تر بخورید یا از رژیم غذایی مایع استفاده کنید تا بافت های دهان بهبود یابند. معمولا برای این عمل از بخیه های جزبی استفاده می شود و در غیر این صورت نیز جراح بعد از مدتی بخیه ها را خواهد کشید.

 

نوبت دهی برای عمل بینی دکتر غلامی مشهد

نتایج عمل ایمپلنت دندان

بیشتر کاشت های دندان موفقیت آمیز هستند. با این حال، گاهی اوقات استخوان به قدر کافی به کاشت فلزیپیوند نمی خورد. به عنوان مثال؛سیگار کشیدن می تواند باعث نارسایی و عوارض ایمپلنت شود.

اگر استخوان قدر کافیجوش نخورد، ایمپلنت را برداشته و استخوان را تمیز می کنندتا حدود سه ماه بعد دوباره این عمل انجام شود.

در صورت رعایت موارد زیر و انجام این اقدامات، می توانید از کاشت های دندانی و همچنین باقیمانده دندان های طبیعی تان به خوبی مراقبت کرده و آنها را برای مدت طولانی تری حفظ کنید:

 • بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید.دندان های مصنوعی نیز مانند دندان ها و بافت های طبیعی دهان و لثه ها نیاز به مراقبت دارند. برای این منظور مسواک های مخصوصی طراحی شده که می تواند اطراف دندان و پست های فلزی را به خوبی تمیز کند.
 • به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید. برای اطمینان از سلامت و عملکرد درست ایمپلنت های دندانی، بهتر است که چکاپ دهان و دندان را به طور منظم انجام دهید و البته برای این که بتوانید نظافت دندان ها را به طور درست و حرفه ای انجام دهید، نیاز به توصیه های دندانپزشک دارید.
 • از انجام عادات آسیب زننده به دهان و دندان ها پرهیز کنید. چویدن چیزهای سفت مثل یخ یا آبنبات، تاج دندان را از بین می برند. از مصرف دخانیات یا کافئین زیاد که باعث جرم دندان می شوند پرهیز کنید. اگر عادت دندان قروچه دارید، سعی کنید آن را ترک کنید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر با دکتر مهدی غلامی در مشهد در ارتباط باشید

 

مرجع:

mayoclinic

دیگر مقالات درباره جراحی ایمپلنت دندان

 

 

اشتراک گذاری :

دیدگاه در"جراحی ایمپلنت دندان (بهترین جراح ایمپلنت دندان در مشهد)"

 1. شیما

  سلام
  میخواستم بدونم که آیا گذاشتن ایمپلنت مطمئن هستش
  یعنی میتونه از لحاظ کارایی جای دندون واقعی رو بگیره
  امکان ایجاد عفونت وجود داره؟

  • واجد

   سلام بله دارای گارانتی مادام العمر است برای کسب مشاوره رایگان با مطب در ارتباط باشید
   تلفن همراه منشی: ۰۹۰۵۸۹۱۲۸۹۹
   تلفن تماس : ۳۸۴۱۴۶۰۵ – ۰۵۱

دیدگاه خود را بنویسید

14 + 12 =