زیبایی خود به تنهایی همه چیز است

آدرس: احمد آباد، نبش ملاصدرا 2، ساختمان سپهر صدرا، واحد 5

  • تلفن تماس : 38414605 - 051
  • تلفن همراه منشی: 09058912899

جراحی بینی در کرونا (جراحی بینی و کرونا) – دکتر مهدی غلامی

عمل بینی در دوران کرونا

مقدمه

به طور کلی شیوع ویروس کرونا؛ مخصوصا در ابتدای این اپیدمی، تاثیر زیادی بر تمام جراحی های پلاستیک از جمله جراحی بینی در مشهد داشت
از سوی دیگر، دورکاری بسیاری از کارمندان و غیرحضوری بودن مدارس و دانشگاه‌ها و داشتن وقت اضافه در دوران قرنطینه، تمایل به انجام جراحی های زیبایی را بیشتر کرده است و این عمل ها در حال حاضر در بسیاری از مراکز درمانی با رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی در حال انجام است.
اما اکنون بعد از گذشت تقریبا بیست ماه از اپیدمی این ویروس در کشور، این سوال مطرح می‌شود که عمل های زیبایی در دوران کرونا چگونه صورت می گیرد؟

آیا جراحی بینی می تواند باعث ابتلا به کرونا شود؟

آیا قبل از جراحی بینی باید واکسن زد یا بعد از آن؟

تست کرونا قبل از جراحی بینی به چه صورت است؟

در این مقاله به تمامی این سوالات پاسخ داده شده است

دکتر مهدی غلامی در مشهد

تاثیر اپیدمی ویروس کرونا بر میزان عمل های بینی

می دانیم که جراحی زیبایی بینی در مشهد یا همان رینوپلاستیدر مشهد یکی از رایج‌ترین عمل‌های پلاستیک است و غالباً متقاضیان زیادی دارد.
از آنجا که ویروس کرونا عمدتاً از راه های هوایی و تنفسی منتقل می شود و در انتهای بینی زندگی می کند، این موضوع می تواند نگرانی هایی را در مورد انجام عمل های بینی ایجاد کند.
در آغازین روزهای شیوع کرونا در جهان، امید می‌رفت که با گرم شدن هوا، قدرت انتقال ویروس کاهش یابد. اما بعد از گذر از فصل گرم نیز رفتار ویروس تغییر نکرد و شاهد جهش‌های بیشتری از آن بودیم.
در این شرایط، عمل‌های زیبایی که مدتی به تعویق افتاده بود، با رعایت همه پروتکل‌های بهداشتی مجدداً از سر گرفته‌شد که البته اجرای دقیق این پروتکل ها، بسیار حائز اهمیت است.
هم اکنون نیز در ایران صدور مجوز عمل های زیبایی در ایام کرونا، به پزشک جراح و همچنین دستورات دانشگاه علوم پزشکی هر استان بستگی دارد.

آیا انجام عمل رینوپلاستی می تواند باعث ابتلابه کرونا شود؟(عمل بینی در دوران کرونا)

خیر! باید به این نکته توجه داشت که در شرایط کرونایی، انجام هرگونه جراحی بدون انجام تست کرونا امکان پذیر نیست. بنابراین کلیه مراکز جراحی اعم از بیمارستان و کلینیک موظف‌اند از ورود افراد فاقد تست منفی کرونا ممانعت به عمل بیاورند.
همچنین به منظور حفظ سلامت پزشک و جلوگیری از گسترس ویروس در بین تیم جراحی، اقدامات بهداشتی خاصی روزانه انجام می شود.
ضدعفونی و گندزدایی مداوم مراکز جراحی و کلینیک ها از جمله تدابیری است که ریسک جراحی بینی در شرایط کرونا را تا حدود خیلی زیادی کاهش می‌دهد.

انجام تست کرونا و غربالگری های لازم قبل از عمل بینی به چه صورت است؟

همه متقاضیان انجام عمل بینی در دوران کرونا باید قبل از عمل، آزمایش‌های تجویزشده توسط جراح خود را به طور کامل انجام دهند.
پس از شیوع ویروس کرونا در کشور، آزمایش کرونا نیز به لیست آزمایش‌های ضروری قبل عمل اضافه شده و همانطور که پیش‌تر گفتیم، انجام جراحی بدون نتیجه منفی این تست ممکن نیست.
تعیین نوع آزمایش کرونا به نظر پزشک و مرکز جراحی شما بستگی دارد، اما از آنجا که رفتار دقیق ویروس کرونا، مشخص نیست ونحوه واگیری و استقرار این ویروس روی سطوح و درمان آن مشخص نشده، باید در مقاب لاین ویروس احتیاط بسیاری به ویژه هنگام اعمال جراحی داشت.
به همین منظور انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی، برای پیشگیری از شیوع و یا انتقال کرونا ویروس حین جراحی، آیین‌نامه‌هایی را تهیه کرده است.
در این خصوص انجام یک سری آزمایشات از جمله LDH، ESR، CRP، CBC، لازم و ضروری است.
در صورتی که بیمار دارای علائم کووید۱۹ مثل تب یا سرفه باشد و یا سابقه تماس با بیماران کرونایی را در روزهای گذشته داشته باشد، باید تست های لازم و یا سیتی اسکن ریه نیز انجام شود و همچنین بیمار توسط متخصص داخلی یا عفونی ویزیت و بررسی شود.
در اکثر مواقع از بیماران خواسته می‌شود تا برای اطمینان از عدم ابتلای خود به ویروس کرونا آزمایش پی سی آر (PCR) انجام دهند.
در عین حال بعضی از جراحان نتیجه آزمایش خون و عدم وجود عفونت در خون بیمار را ملاک قرار می‌دهند.

آیا کسانی که عمل بینی انجام می دهند، برای تست کرونا با مشکل مواجه می شوند؟

این موضوع بستگی به این امر دارد که بینی چه زمانی جراحی شده باشد و اگراین عضو به تازگی طی دو هفته تا یک ماه گذشته مورد عمل جراحی قرار گرفته باشد، به دلیل زخم‌ها و ورمی که در آن وجود دارد، فرد هنگام دادن تست دچار مشکل می‌شود، اما با گذشت زمان و خوب شدن زخم‌ها هنگام آزمایش مشکلی برای فرد به وجود نمی‌آید.
در بعضی موارد ممکن است افرادی که سابقه عمل بینی دارند، بر اثر جراحی که انجام داده اند، در بینیشان چسبندگی و یا انحراف داشته باشند که این عوامل مانع از رسیدن سوآپ تست به داخل بینی می‌شود، اما در صورتی که عمل جراحی به درستی انجام شده باشد راه بینی باز است و افراد هنگام دادن تست کرونا دچار با مشکل خاصی رو به رو نمی‌شوند.
در افرادی که قبل از جراحی با مشکلاتی نظیر انحراف مواجه بودند در صورتی عمل به درستی انجام شده باشد دادن تست کرونا راحت‌تر هم می‌شود.

 

عمل بینی در دوران کرونا جراحی بینی در کرونا جراحی بینی در کرونا

واکسن کرونا و عمل بینی

از آن جا که این روزها ویروس در کشور شدت بیشتری یافته و همه مردم در حال تزریق واکسن هستند، ممکن است برای افرادی که قصد انجام عمل بینی در دوران کرونا دارند این سوال پیش بیاید که قبل عمل بینی واکسن کرونا بزنیم یا بعد عمل بینی؟ و این که آیا امکان انجام جراحی بینی بین دو دوز واکسن وجود دارد؟
بنا به توصیه متخصصین، چنانچه بیمار دوز دوم واکسن کرونا را تزریق کرده باشد، بهتر است جراحی بینی را بعد ده روز انجام دهد، چرا که طی چند روز پیش از عمل جراحی، تزریق واکسن ممکن است سبب بدن‌درد، تب و علائم دیگری شود که انجام عمل جراحی را با مشکل مواجه کند.
برخی پزشکان نیز توصیه کرده‌اند که بهتر است بین تزریق دوز دوم واکسن کرونا و عمل بینی حدود چهارده روز فاصله وجود داشته باشد.
در حال حاضر انواع مختلفی از واکسن چه به صورت وارداتی و چه تولید داخل ارائه می‌شوند و هر کدام از آنها طی بررسی های علمی در زمان محدودی که در اختیار بوده ایمنی قابل قبولی را ایجاد کرده است.
بررسی های انجام شده در سطح دنیا نشان می دهد که واکسیناسیون علیه کرونا پیش از انجام جراحی به کاهش قابل توجه خطر ابتلا به موارد شدید کرونا در زمان بستری و پس از عمل جراحی می‌انجامد و از سوی دیگر می دانیم که در صورت ابتلا به بیماری کرونا، خطر بیهوشی و مشکلات ریوی پس از آن تا یک ماه بسیار بالاتر از حالت عادی خواهد بود.
بنابراین بهتر است افرادی که کاندید جراحی بینی هستند، در انجام واکسیناسیون تردید و تاخیر نداشته باشند.

عمل های بینی در زمان شیوع کرونا، برای چه کسانی ممنوع است؟

• افرادی که طی دو هفته گذشته با بیماران کرونایی در تماس بوده اند.
• افرادی که به تازگی مبتلا به کرونا ویروس شده و مراحل درمانی را طی کرده اند.
• افرادی که در زمان درخواست جراحی بینی، اعضای خانواده آن ها به دلیل بیماری کرونا همزمان در مرکز جراحی بستری هستند.
• افراد دچار نقص ایمنی و تحت درمان مزمن با کورتن
• افرادی که در حال شیمی درمانی می باشند.
• افراد دارای سابقه بدخیمی و پیوند اعضا
• افراد با سابقه بیماری های قلبی، تنفسی، فشار خون بالا و دیابت
• کودکان زیر ده سال و افراد بالای شصت سال
• افراد با وزن بالا یادارای بی ام آیبالاتر از چهل

 

ویدئو رضایت بیمار از ماهرترین جراح بینی در مشهد ( دکتر مهدی غلامی)

 

رعایت پروتکل های لازم برای کلینیک های جراحی و اتاق های عمل (عمل بینی در دوران کرونا)

• چیدمان صندلی های کلینیک در اتاق انتظار با رعایت فاصله اجتماعی هست.
• نوبت بیماران از قبل و به صورت تلفنی به آن ها اطلاع رسانی می شود که به هنگام حضور حداقل تماس و ارتباط بین مراجعه کنندگان و افراد وجود داشته باشد.
• همچنین کلیه سطوح ومکان تردد بیماران و همراهان شان ضدعفونی و شستشو می شوند.
• بستری بیماران جهت جراحى زيبايى بينى در بخش با فاصله زمانی و مکانی حداکثری و کاهش ارتباط بین بیماران و همراهان صورت می پذیرد و از وسایل یکبار مصرف برای هر بیمار باید استفاده می شود.
• تردد همراهان و پرسنل درمانی در بخش های بستری به حداقل رسانده می شود.
• ترخیص بیماران بعد از عمل جراحی در کمترین زمان لازم صورت می پذیرد.
• فواصل زمانی منظم بین اعمال جراحی باید انجام شود که در این فاصله ضدعفونی سطوح و تجهیزات اتاق عمل صورت گیرد.
• بعد از هر عمل جراحی بينى تمام سطوح و تجهیزات اتاق عمل مرتبا شستشو مى شوند.
• از وسایل یکبار مصرف استفاده مى شود. ( مثل لوله های بیهوشی، لوله های خرطومی، ماسک یکبار مصرف) همچنین ازفیلترهای آنتی باکتریال استفاده مى شود.
اما مهم ترین مسئله این است که بعد از عمل وضعیت بیمار از بابت علائم مرتبط با بیماری کرونا، دو مرحله ( ۴۸ ساعت اول و پنج روز بعد از عمل جراحی)،حتماً کنترل و بررسی شده و در صورت احتمال ابتلا به ویروس، بیمار به سیستم درمانی ویژه بیماران کروناییمنتقل شود.

نتیجه گیری

در شرایط همه گیری کرونا، لازم است که تمامی جراحی ها اعم از نیمه ضروری یا غیرضروری، در حداقل زمان ممکن یعنی طی دو تا سه ساعت انجام شود. چرا که طی عمل تنفس بیمار به دستگاه ونتیلاتور متصل است که در صورت ابتلای بیمار به کرونای بی علامت، این امر می تواند خطرناک باشد و یا اصلاً ویروس از راه ونتیلاتور به بیمار منتقل شود.
بنا به گفته متخصصین، در صورتی که پروتکل‌های بهداشتی جهت انجام جراحی‌های زیبایی کامل و دقیق رعایت شود، جراحی زیبایی مطلقاً خطری برای فرد مورد نظر نخواهد داشت البته باید در نظر گرفت که انجام جراحی‌های زیبایی سنگین در شرایط کنونی بهتر است انجام نگیرد.
اما جراحی بینی جزو جراحی‌های پیچیده زیبایی و عمل های سنگین به حساب نمی آید و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام این جراحی بلامانع است.
دوران قرنطینه کرونا نیز، شرایط استراحت بعد از عمل را در منزل بسیار راحت تر می کند. چرا که علاوه بر یک هفته استراحت، بیمار لازم است که تا مدتی فعالیت های خود را به شدت محدود کند و با وجود امکان دورکاری یا مراجعات غیر حضوری، می توان دوران نقاهت را راحت تر طی کرد.

منابع:

rhinoplastylondon

topdoctors

drmofradclinic

health.clevelandclinic

مقالات دیگر درباره جراحی بینی و کرونا
اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

بیست − 3 =