زیبایی خود به تنهایی همه چیز است

آدرس: احمد آباد، نبش ملاصدرا 2، ساختمان سپهر صدرا، واحد 5

  • تلفن تماس : 38414605 - 051
  • تلفن همراه منشی: 09058912899

جراحی زیبایی بینی (راینوپلاستی)

جراحی زیبایی بینی (راینو پلاستی)

دکتر مهدی غلامی

متخصص جراحی زیبایی بینی در مشهد

اندازه و شکل بینی یکی ازموثرترین عوامل در زیبایی صورت می باشد و حتی تغییر مختصر در آن با جراحی پلاستیک (جراحی زیبایی بینی (راینو پلاستی)) می تواند باعث بهبودی بسیار زیاد ظاهر فرد شود. جراحی بینی همچنین می تواند باعث بهبود اختلالات تنفس ناشی از اشکالات ساختمانی بینی شود. بنابراین عمل جراحی بینی میتواند موجب بهترشدن ظاهر٬ اعتماد به نفس بیشتر و حتی سلامتی شما شود.

هدف راینوپلاستی یا جراحی پلاستیک بینی٬ زیباترکردن بینی و ایجاد تعادل بین آن و اجزاء دیگر صورت می باشد. اگرچه شکل بینی شما معمولاً ناشی از عوامل ارثی است، ظاهر آن ممکن است بعلت صدمات یا جراحی قبلی تغییرکرده باشد. قبل از تصمیم گیری برای رینوپلاستی٬ از جراح خود درمورد عمل اضافی که باعث بهتر شدن ظاهر صورت می شود سوال نمایید. بطورمثال در بسیاری از بیماران بزرگ کردن چانه همراه با راینوپلاستی باعث زیباترشدن صورت میشود.

معنی لغت راینوپلاستی شکل دادن به بینی است.ابتدا برش های جراحی داده میشوند تا به سیستم اسکلتی بینی شامل غضروفها و استخوانها دسترسی پیداکنیم. اکثر برشها در داخل بینی داده میشوند و قابل دیدن نیستند.در بعضی موارد یک برش در روی پوست بین دو سوراخ بینی داده میشود٬سپس مقادیر معینی از استخوانها و غضروفها برداشته میشوند یا تغییر محل داده میشوند تا به شکل مورد نظربینی برسیم٬سپس پوست و بافتهای نرم روی اسکلت جدید گذاشته شده و برشها بسته میشوند.

در صورتی که عمل جراحی بینی برای اولین بار انجام شود راینوپلاستی اولیه نامیده می شود. مواردی که بیمار قبلاً عمل شده و در حال حاضر برای تصحیح مشکلات باقیمانده یا ناشی از عمل قبلی تحت عمل جراحی قرارمی گیرد راینوپلاستی ثانویه نامیده می شود. بطور معمول برای این جراحی حداقل باید یک سال از عمل جراحی قبلی گذشته باشد.

قبل و بعد از جراحی زیبایی بینی چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

قبل از جراحی:

حداقل برای دو هفته قبل از عمل نباید از آسپرین یا داروهای ضد انعقاد استفاده نمایید زیرا این داروها از انعقاد طبیعی خون جلوگیری می کند.

نیکوتین موجب تنگ شدن رگهای خونی می شود و می تواند موجب اختلال در گردش خون بافت بعد از جراحی شود. بنابراین باید قبل از جراحی و حداقل ٢ هفته بعد از آن از مصرف دخانیات اجتناب نمایید.

از ٨ ساعت قبل از عمل، از خوردن و آشامیدن پرهیز نمایید.این باعث می شود که در زمان جراحی معده شما کاملا"خالی باشد و بیهوشی بی خطری داشته باشید.

در مورد داروهایی که قبل از جراحی مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید.

  بعد از جراحی:

در موقع خوابیدن در یک هفته اول بعد از عمل،حتی الامکان از دو بالش استفاده نمایید.

در ٧٢ساعت ابتدایی  بعد از جراحی،از یخ خرد شده یا کیسه های یخی آماده روی صورت استفاده نمایید تا تورم و کبودی کاهش یابد. توجه داشته باشید که روی گچ بینی فشار وارد نکنید.

ادامه ورم بعد از ٤٨ ساعت اول طبیعی است . تورم در ٤٨ -٧٢ ساعت اول به حداکثر خود می رسد.

در شب بعد از عمل فقط از مایعات استفاده کنید.روز بعد می توانید غذای معمولی نرم میل نمایید ولی برای مدت ٢ هفته از خوردن غذاهایی که نیازمند حرکت زیاد لب هستند مثل سیب و غیره خودداری نمایید.

شما احتمالاً ترشحات خونی از بینی برای ٣ – ٤ روز خواهید داشت. برای کاهش خونریزی و احتقان بینی می توانید ۳-۴ روز اول از قطره بینی فنیل افرین استفاده کنید. در صورتیکه ترشحات خونی قطع شدند می توانید گاز زیر بینی را بردارید.

برای جلوگیری از خونریزی ، از فین کردن در دو هفته اول بعد از عمل خودداری کنید. سعی کنید عطسه نکنید یا از طریق دهان عطسه نمایید.

برای جلوگیری از خیس شدن گچ بینی، موها باید از پشت ( مثل آرایشگاه)شسته شوند. روزی که برای برداشتن گچ مراجعه می کنید به طور معمول دوش بگیرید.در این روز خیس شدن گچ اشکالی ندارد.


جهت رزرو نوبت و مشاوره اینجا کلیک کنید


جراحی زیبایی بینی (راینو پلاستی)

لبه های داخلی سوراخ بینی و هر یک از بخیه ها را با گوش پاک کن آغشته به  آب تمیز نموده و سپس یک لایه نازک از پماد چشمی روی آن بمالید. ممکن است این کار در ٢ – ٣ روز اول چندین بار لازم باشد و در روزهای بعد کمتر انجام شود. نوک گوش پاک کن را فقط تا انتهای پنبه آن می توانید وارد بینی کنید. بعد از برداشتن گچ بینی می توانید گوش پاک کن را تا قسمتهای عمیق تر بینی وارد کنید تا لخته های خونی و ترشحات خشک شده را خارج کنید و مسیر بینی باز شود. بدین منظور ابتدا چند قطره نرمال سالین درون هر سوراخ بینی بچکانید و بعد از گوش پاک کن استفاده کنید.

تا ٤ هفته عینک نزنید. در صورت لزوم می توانید عینک را با چسب به پیشانی بچسبانید. لنزهای چشمی را می توانید به محض اینکه ورم در حدی کم شد که بتوانید آنها را داخل چشم بگذارید استفاده کنید.

پوست بینی بعد از جراحی به نور آفتاب حساس می باشد . تا ٦ ماه از قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید خودداری کنید. از کلاه لبه بلند یا کرم ضد آفتاب با SPF معادل ٢٠ یا بیشتر با محافظت UVA و UVB استفاده نمایید.محل برشها بخصوص در زمان ترمیم حساسیت زیادی به نور آفتاب دارند.

گچ بینی حدود یک هفته بعد از جراحی برداشته می شود.

نوک بینی گاهی بعد از جراحی بی حس است و دندانهای جلویی گاهی اختلال حسی دارند.این حالتها به تدریج از بین می روند.وقتی نوک بینی بی حس است بزرگ حس می شود مثل وقتی که در اعمال دندانپزشکی لب شما بی حس می شود و شما آن را بزرگتر حس می کنید.

مقدار زیادی از ورم در٢ – ٣ هفته اول از بین می رود. حدودیک سال طول می کشد تا ١٠% آخر تورم از بین برود.

در سه هفته اول بعد از جراحی ، از فعالیتهای شدید که ضربان قلب شما را بیشتر از ١٠٠ ضربان در دقیقه نمایند خودداری کنید( مثل ایروبیک ، وزنه برداری  و خم شدن).

بعد از دو هفته باید به تدریج فعالیتهای خود را افزایش دهید تا در پایان هفته سوم به حالت عادی برگردید.از ورزشهای برخوردی برای حداقل ٤ – ٦ هفته اجتناب نمایید.از برداشتن اجسام سنگین تر از ٥ گیلوگرم در سه هفته اول خودداری کنید.

از ضربه به بینی برای ٤ هفته اول جلوگیری نمایید.

چسب بینی باید هر دو روز تعویض شود. قبل از تعویض چسب می توانید دوش بگیرید و در حمام پس از مرطوب شدن چسب، آنرا به آهستگی از روی بینی جدا کنید و بینی خود را با شامپو بچه به آهستگی بشوئید. سپس چسب را طبق راهنمایی پزشک بکار ببرید. اغلب نیاز است که چسب زدن بین ۳۰ تا ۴۰ روز ادامه یابد. پس از این مدت بسته به شرایط می توان فقط شبها از چسب بینی استفاده کرد.

جراحی زیبایی بینی (راینو پلاستی) جراحی زیبایی بینی (راینو پلاستی)

نمونه تصویر جراحی زیبایی بینی  |  قبل و بعد از عمل توسط دکتر مهدی غلامی