زیبایی خود به تنهایی همه چیز است

آدرس: احمد آباد، نبش ملاصدرا 2، ساختمان سپهر صدرا، واحد 5

 • تلفن تماس : 38414605 - 051
 • تلفن همراه منشی: 09058912899

جراحی فک در چند مرحله انجام می شود؟

جراحی فک در چند مرحله انجام می شود؟ (مشهد)

در بسیاری از بیماران به هم ریختگی و عدم تطابق دندان ها به علت اختلالات فک فوقانی و تحتانی است که با انجام ارتودنسی قابل درمان نیست و نیاز به جراحی فک دارند.
این عمل برای افرادی که ناهنجاری های فکی مثل اپن بایت، دیپ بایت، کراس بایت دارند، ضروری است.
قبل از انجام جراحی باید دندان‌های شما به وسیله ارتودنسی در جایگاه درست قرار بگیرند تا بعد از جراحی ارتوگناتیک دندان‌هایتان به خوبی بر روی هم منطبق شود.
از هنگامی که دوره ارتودنسی پیش از جراحی شروع می‌شود تا وقتی که به پایان خود نزدیک می‌شود، وضعیت فک و دندان‌های شما به وسیله عکس‌های اشعه ایکس، تصاویر معمولی و قالب‌های مخصوصی که از دندان‌هایتان گرفته می‌شود، به طور مرتب ثبت و ضبط می‌گردد تا به جراح در برنامه‌ریزی و تعیین چگونگی انجام عمل جراحی کمک کند.
فرایند این عمل و نحوه بیهوشی به نوع عمل شما بستگی دارد و مراحل جراحی فک به شرح ذیل است:

ارتودنسی قبل از جراحی زیبایی فک

درمان ارتودنسی به معنی آن است که شما باید بریس‌ها یا همان سیم‌کشی دندان‌ها را به مدت حدود ۶ تا ۱۲ ماه قبل از جراحی فک در دهان خود داشته باشید. این بریس‌ها برای صاف و مرتب کردن دندان‌های شما که پیش ‌نیاز جراحی ارتودنسی می‌باشد، استفاده می‌شود. علاوه بر آن، سیم‌کشی دندان‌ها در طول مدت جراحی و بعد از آن نیز برای کمک به صاف نگه داشتن فک و دندان‌ها ضروری هستند.

مرحله آماده‌سازی

هنگامی که دندان‌ها با استفاده از ارتودنسی صاف و مرتب شدند، برنامه عمل جراحی نهایی با جزئیات کامل بر اساس ارزیابی‌های کلینیکی و رادیوگرافی تعیین می‌شود. سپس سیم‌کشی دندان‌ها کمی تغییر کرده و تنظیماتی در آنها انجام می‌شود تا بتوان عمل جراحی را انجام داد. بعد از این مرحله قالب‌هایی از فک و دندان‌های شما تهیه می‌شود و از روی آنها اسپلینت‌هایی ساخته می‌شود که فک‌های شما را در موقعیتی که از قبل تعیین شده است، نگه می‌دارد. جزئیات عمل جراحی شامل مدت بستری در بیمارستان و مراحل بهبودی بعد از عمل، در این مرحله برای شما شرح داده می‌شود.

مرحله جراحی فک

مراحل پذیرش در بیمارستان و معاینات مربوط به بیهوشی برای عمل جراحی ارتودنسی شبیه به همه عمل‌های جراحی دیگر است. معمولاً شما روز قبل از جراحی در بیمارستان پذیرش می‌شوید. اولین شب بعد از عمل را در بخش مراقبت‌های ویژه می‌گذرانید و بعد از آن به مدت یک تا دو روز در بخش عمومی بستری خواهید بود.

درمان‌های بعد از جراحی فک

در طول دوره بهبودی بعد از عمل، یک سری کش‌های پلاستیکی به مدت حدود ۳ ماه بر روی سیم‌کشی دندان‌های شما قرار داده می‌شود. همچنین در این مرحله، متخصص ارتودنسی اصلاحات بیشتری را بر روی دندان‌های شما انجام می‌دهد تا ظرف مدت حدود ۳ تا ۶ ماه موقعیت دندان‌ها را مطابق با موقعیت جدید فک شما تنظیم کند. بعد از آنکه سیم‌کشی دندان‌های شما برداشته شد، شما باید حداقل به مدت ۱۲ ماه از نگهدارنده استفاده کنید.

مراقبت های لازم پس از انجام جراحی فک

  • توصیه می شود بیمار بعد از جراحی فک استراحت مطلق داشته باشد.
  • از خوردن غذاهای سفت و جویدنی خودداری شود.
  • پس از ۶ تا ۸ هفته می‌توان غذاهای عادی را مصرف کرد.
  • استفاده از دخانیات ممنوعیت دارد.
  • از انجام هر گونه فعالیت های سنگین خودداری شود.
  • داروهای تجویز شده توسط پزشک به موقع مصرف شود.
  • برای کاهش تورم از کمپرس سرد استفاده شود .
  • از محلول آب و نمک برای شست و شو و ضدعفونی کردن استفاده شود.
  • از مسواک زدن به مدت یک روز خودداری شود.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مرکز درمانی دکتر مهدی غلامی در مشهد در ارتباط باشید

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

نوزده + 17 =