زیبایی خود به تنهایی همه چیز است

آدرس: احمد آباد، نبش ملاصدرا 2، ساختمان سپهر صدرا، واحد 5

  • تلفن تماس : 38414605 - 051
  • تلفن همراه منشی: 09058912899

جراحی پیوند استخوان

جراحی پیوند استخوان در مشهد

برای بازسازی استخوان های از دست رفته یا تخریب شده جراح نیازمند جایگزین کردن بافت های مفقود شده است و از طریق جراحی پیوند استخوان این کار را انجام می دهد و بافت های استخوانی را از سایر بخش های بدن می گیرند، در مواردی برای بازسازی استخوان از دست رفته فک برای اصلاح دندان از نواحی دیگر بدن گرافت استخوانی تهیه شده و در نقطه فاقد بافت کافی پیوند می خورد . به این ترتیب بافت پیوند خورده پس از اتصال عملکرد هایی را انتظار می رود را انجام می دهد و نتایج مورد نظر را ایجاد می کند پیوند استخوان یا گرافت استخوان Bone graft ممکن است با تثبیت استخوان و استفاده از پیچ، پلاک یا نیل یا اکسترنال فیکساتور همراه باشد و یا به تنهایی استفاده شود.
این پیوند ممکن است در هر نقطه از بدن انجام شود و جراح می تواند از استخوان های لگن، پا، و دنده جهت پیوند استخوان استفاده کند.

در شرایط زیر یک فرد نیازمند پیوند استخوان است:

  • شکستگی جزئی که برای بهبود آن نیاز به پیوند استخوان است
  • شکستگی که در گذشته با پیوند استخوان بهبود نیافته و در حال حاضر نیز باعث آزار بیمار است
  • بیماری های مربوط به استخوان و سرطان
  • ایمپلنت های دندانی ( که نیازمند اعمال جراحی و جایگزینی دندان از دست رفته هستند)

انواع این عمل عبارتند از:

  • پیوند استخوان اتولوگ
  • پیوند استخوان همراه با عروق
  • پیوند استخوان آلوگرافت
  • پیوند استخوان زنوگرافت

 

جایگزین های پیوند استخوان یا Bone graft substitudes موادی هستند که بطور مصنوعی ساخته میشوند. جنس این مواد معمولا از هیدروکسی آپاتیت یعنی ماده معدنی اصلی سازنده استخوان است. ساختار فیزیکی این مواد را مانند استخوان طبیعی بصورت سه بعدی و اسفنجی و با خلل و فرج میسازند.
فایده این روش اینست که از بدن خود فرد، استخوانی خارج نمیشود و به این ترتیب طول عمل جراحی کاهش یافته، خونریزی حین جراحی که در زمان گرفتن استخوان از محل دهنده بوجود میاید ایجاد نمیشود، عوارض جراحی در محل دهنده مانند عفونت زخم جراحی ایجاد نمیشود. البته موفقیت این روش در جوش دادن محل جوش نخوردگی نسبت به روش های استفاده از استخوان کمتر است.
مواد دیگری که میتوان از آنها در تحریک جوش خوردن استفاده کرد پروتئین هایی به نام Bone morphogenic protein هستند که با تزریق آنها در محل جوش نخوردگی میتوان سلول های محل را تحریک به استخوان سازی کرد.

 

خطرات جراحی پیوند استخوان:

عفونت، خونریزی، لخته شدن خون، آسیب های مغز و اعصاب، عفونت استخوان های تازه، درد، تورمو پس زدن استخوان پیوند زده شده باشد و یا ممکن است بعد از اینکه این جراحی موفقیت آمیز باشد بازهم بیمار نتیجه درستی به دست نیاورد و بهبود پیدا نکند، که به دلایلی مثل بیماری های دیگر و استفاده از دخانیات و سن و بافت استخوان بستگی دارد.
زمان بهبود عمل پیوند استخوان بسته به زخم، اندازه استخوان پیوند زده شده، و ظرفیت بیمار بین ۲ هفته تا ۳ ماه طول بکشد و تا ۶ ماه بیمار نباید فعالیت های سنگین ورزشی انجام دهد و رژیم غذایی سبک و خاص مختص این عمل را رعایت کند همین طور از استعمال دخانیات باید کاملا پرهیز شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص و مشاوره کامل و دقیق در خصوص جراحی پیوند استخوان با مطب دکتر مهدی غلامی در مشهد در ارتباط باشید.

دیدگاه خود را بنویسید

نه − هفت =