زیبایی خود به تنهایی همه چیز است

آدرس: احمد آباد، نبش ملاصدرا 2، ساختمان سپهر صدرا، واحد 5

  • تلفن تماس : 38414605 - 051
  • تلفن همراه منشی: 09058912899

درمان توده فک

درمان توده فک در مشهد

یکی از مشکلاتی که ممکن است با آن رو به رو شوید و یا دچار آن شوید کیست های فکی هستند اما تشخیص این کیست‌ها راحت نیست و نیاز به یک سری بررسی دارد و داشتن اطلاعات کلینیکی، رادیولوژیکی و نمای پاتولوژیکی برای تشخیص آنها ضروری است.
این تومور و توده های در ناحیه فک یا در بافت نرم دهان و صورت ایجاد می شوند و کیسه هایی هستند که مایعاتی درون خود دارند نام دیگر آنها کیست های بافت دندانی(ادونتوجنیک) نیز می گویند و می توانند در اندازه و شدت های متفاوت باشند. به دو دسته بدخیم و خوش خیم تقسیم می شوند البته نوعی دیگری از دسته بندی نیز وجود دارد که آنها را به دو دسته بافت دندانی و بافت غیر دندانی تقسیم می کنند ، اگر بدخیم باشد به استخوان ها و بافت های اطراف حمله می کند و باعث جابجایی دندان ها می شود.
اگر این مورد درمان نشود و بدخیم باشد عواقب خود را دارد در صورت خوش خیم بودن نیز در صورتی که درمان نکنید احتمال تخریب عضو دچار شده را دارد و عموما درمان این تومورها و کیست ها با جراحی انجام می شود.
برای تشخیص نوع کیست یا تومور ممکن است پزشک برای شما آزمایشاتی مانند اشعه ایکس، سی تی و ام آر آی و نمونه برداری برای برداشتن نمونه ای از سلول های تومور یا کیست برای تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی تجویز کند.

ممکن است بارها از بعضی افراد شنیده باشید دندان نهفته یا عقل‌شان را جراحی کرده‌اند. علتش این است که این دندان نهفته دارای جداری با بافت پوشاننده است. این جدار قادر است دندان را برای تشکیل یک کیست یا نهایتا تومور مستعد کند، بنابراین این کیست‌ها معمولا از بقایای جنینی سلول‌های پوشاننده در ناحیه مورد‌نظر هستند. البته بعضی وقت‌ها هم ممکن است علت نامشخص باشد. اما بسیاری از تومورهایی که سلول‌های پوشاننده دیگر بدن را درگیر می‌کنند، می‌توانند فک را هم درگیر کنند و در برخی موارد می توان گفت ژنتیک و منشا ارثی ممکن است داشته باشند.
گاهی توده فک ناشی از بزرگ شدن غدد لنفاوی می تواند هشداری برای سرطان در قسمت دیگری از بدن باشد. معمولا، غدد لنفاوی سرطانی در زیر یا طول فک نشان دهنده سرطان در گردن یا سر است. سرطان گردن و سر معمولا از ناحیه حفره دهان (از جمله زبان، کام سخت، گونه و لثه)، ناحیه گلو (از جمله لوزه ها، پایه زبان و کام نرم) و حنجره و جعبه صدا شروع می شود. سرطان گردن و سر به طور معمول با مصرف دخانیات والکل همراه است
برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با مطب دکتر مهدی غلامی در ارتباط باشید

دیدگاه خود را بنویسید

16 + 1 =