زیبایی خود به تنهایی همه چیز است

آدرس: احمد آباد، نبش ملاصدرا 2، ساختمان سپهر صدرا، واحد 5

  • تلفن تماس : 38414605 - 051
  • تلفن همراه منشی: 09058912899

رژیم غذایی بعد از جراحی فک و صورت

رژیم غذایی بعد از جراحی فک و صورت (جراحی فک در مشهد)

افرادی که جراحی فک انجام داده اند باید مواردی از جمله تغذیه بعد از جراحی فک را رعایت کنند تا از عمل خود نتیجه خوبی به دست بیاورند.
در جراحی های فک و به ویژه زمانی که فک بالا نیز جراحی شده است معمولا در روزهای ابتدایی در بلع کمی مشکل خواهید داشت؛ همچنین گذاشتن لوله بیهوشی هم معمولا باعث زخم در ناحیه گلو می شود و عمل بلع را دردناک می کند ترمیم کامل استخوان شما حدود ۸ تا ۱۲ هفته طول میکشد. در روزهای ابتدایی پس از عمل نیاز به مصرف روزانه مایعات دارید و در تغذیه پس از جراحی حتما باید پروتئین و کربوهیدرات به میزان کافی مصرف کنید. بهتر است نوشیدنی ها با نی میل کنید.
تغذیه بعد از عمل جراحی در بهترین حالت باید حاوی مواد معدنی و ویتامین‌ها باشد تا خطر ابتلا به عفونت را کاهش بدهد.

بعد از یک هفته تا ۴ ماه اول بعد از عمل بهتر است از رژیم غذایی نرم که بیشتر شامل پوره ها و غذاهای میکس شده هستند استفاده شود می شود و در روزهای ابتدایی بعد از عمل وعده های غذایی به شش وعده افزایش یابد به ویژه برای افرادی که حجم غذای دریافتی آنها بعد از عمل کاهش یافته است.

زمانی که بتوانید دهان را باز بسته کنید، دیگر آماده خوردن غذاهای نرم هستید.
بهتر است دو الی سه هفته قبل و دو الی سه هفته بعد از عمل بیماران از مصرف لبنیات، شیرینی، کافئین، الکل، سیگار و مواد مخدر پرهیز کنید.
در روزهای ابتدایی بعد از عمل می توان از سرنگ های مخصوص برای تغذیه که به آنها سرنگ گاواژ گفته می شود استفاده کرد. معمولا یک هفته از این سرنگ ها استفاده می شود و بعد از آن از ظروف معمولی اما بهتر است از ظرف ها و قاشق های پلاستیکی به جای شیشه ای یا فلزی استفاده کنید، زیرا نرم بوده و باعث ضربه به دندان ها نمی شود.
پس از گذشت چهار ماه اغلب فاز ترمیم استخوان کامل شده و افراد می توانند به تدریج به رژیم غذایی نرمال بازگردند.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مرکز درمانی دکتر مهدی غلامی در مشهد در ارتباط باشید

دیدگاه خود را بنویسید

1 × 1 =