زیبایی خود به تنهایی همه چیز است

آدرس: احمد آباد، نبش ملاصدرا 2، ساختمان سپهر صدرا، واحد 5

 • تلفن تماس : 38414605 - 051
 • تلفن همراه منشی: 09058912899

رینوپلاستی یا عمل جراحی بینی چیست؟

کامل ترین مرجع جراحی بینی یا رینوپلاستی

رینوپلاستی چیست؟

رینوپلاستی یا جراحی بینی (Rhinoplasty) نوعی جراحی است که شکل بینی را تغییر می دهد.

از رینوپلاستی یا جراحی بینی در مشهد برای تغییر ظاهری شکل بینی در جهت زیبایی و بهبود تنفس استفاده می شود

قسمت بالایی ساختار بینی استخوانی است و قسمت پایین آن غضروفی، جراح رینوپلاستی می تواند استخوان، غضروف، پوست و یا هر سه مورد را تغییر دهد. اگر قصد دارید عمل زیبایی بینی را انجام دهید، بهتر است ابتدا با جراح خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که آیا این عمل برای شما مناسب است ؟

زمانی که برای جراحی رینوپلاستی برنامه ریزی می کنید، جراح شما سایر ویژگی های صورت و پوست روی بینی شما و هر آنچه را که می خواهید تغییر دهید را مورد بررسی قرار می دهد

اگر کاندید عمل جراحی باشید، جراح شما یک برنامه مخصوص برای شما تهیه خواهد کرد

گاهی اوقات بخشی از عمل زیبایی بینی یا تمام این عمل تحت پوشش بیمه قرار می گیرد

 

چرا باید جراحی بینی یا رینوپلاستی انجام دهیم؟

رینوپلاستی یا جراحی بینی در مشهد می تواند اندازه، شکل یا تناسب بینی شما را تغییر دهد. همچنین می توان از آن در جهت اصلاح ناهنجاری های ناشی از آسیب ها و جراحات، اصلاح برخی نقص های مادرزادی و یا بهبود مشکلات تنفسی بهره برد.

 

عوارض و خطرات رینوپلاستی یا عمل جراحی زیبایی بینی:

این عمل نیز مانند سایر جراحی های عمومی، می تواند خطراتی برای فرد در برداشته باشد که موارد زیر از آن جمله اند:

 • خونریزی
 • عفونت
 • واکنش نامطلوب به داروی بیهوشی

سایر خطراتی که در این عمل فرد ممکن است متحمل شود، عبارتند از:

 • دشواری تنفس از راه بینی
 • بی حسی دائمی در داخل یا اطراف بینی
 • تکرار خونریزی بینی
 • احتمال ایجاد عدم تقارن در بینی
 • درد، رنگ پریدگی یا التهاب بینی که ممکن است دوام یابد
 • ایجاد جای زخم
 • سوراخ در تیغه بینی
 • نیاز به جراحی دوباره

بهتر است با جراح خود دکتر مهدی غلامی بهترین جراح بینی در مشهد درباره احتمال بروز هر یک از این خطرات مشورت کنید.

 

رینوپلاستی یا جراحی بینی در مشهد رینوپلاستی یا جراحی بینی در مشهد جراحی بینی در مشهد

 

 آمادگی و اقدامات برای انجام عمل رینوپلاستی:

قبل از برنامه ریزی برای رینوپلاستی یا جراحی بینی در مشهد، بهتر است ابتدا با جراح خود درباره عوامل مختلفی که تعیین می کنند آیا انجام این عمل به نفع شما است یا نه صحبت کنید

در این جلسه می توانید موارد زیر را مورد بررسی قرار دهید:

. سوابق پزشکی و بیماری ها:مهمترین سؤالی که پزشک از شما می پرسد درباره انگیزه و اهدافتان برای انجام این عمل است. او همچنین سوالاتی درباره سابقه گرفتگی بینی، هرگونه سابقه عمل جراحی و داروهایی که مصرف می کنید خواهد پرسید. اگر دچار نوعی اختلال خون مثل هموفیلی باشید، مجاز به انجام عمل رینوپلاستی نخواهید بود

. معاینات بالینی: جراح زیبایی، معاینات فیزیکی و بالینی کاملی انجام خواهد داد که شامل آزمایشات خون نیز می باشد، پزشک مختصات و فرم صورت شما و همچنین درون و بیرون بینی تان را معاینه و مورد بررسی قرار خواهد داد.

این معاینات به جراح کمک می کنند تا دریابد که چه تغییراتی باید صورت گیرد و این که با توجه به  میزان ضخامت پوست ویا استحکام غضروف بینی، نتیجه دلخواه تا چه اندازه حاصل خواهد شد. همچنین به وسیله این معاینات، جراح می تواند تاثیر عمل بینی بر روی تنفس شما را نیز بررسی کند.

. عکس گرفتن از زوایای مختلف بینی:

قبل از عمل، در مطب پزشک عکس هایی از زوایای مختلف بینی شما گرفته می شود. جراح می تواند با استفاده از نرم افزار کامپیوتر عکس های شما را دستکاری کند تا نتیجه احتمالی عمل را به شما نشان دهد. این عکس ها برای مقایسه و ارزیابی های قبل و بعد از عمل نیز کاربرد دارند و مهمتر از همه این که می توانید با دیدن عکس ها در مورد اهداف خود از جراحی بینی با پزشکتان صحبت کنید.

. در میان گذاشتن انتظارات خود با پزشک:

بهتر است که درباره انگیزه ها و انتظاراتی که از عمل رینوپلاستی دارید، به طور واضح با پزشک خود صحبت کنید. او به شما توضیح می دهد که رینوپلاستی یا جراحی بینی در مشهد چه کارهایی می تواند و یا نمی تواند برایتان انجام دهد و آیا انتظارتان از این عمل به طور کامل براورده خواهد شد یا نه.تا حدی طبیعی است که ما معمولا خجالت می کشیم در مورد ظاهر خود با دیگران صحبت کنیم، اما بسیار مهم است که با جراح خود در مورد خواسته ها و اهداف جراحی خود گفتگو کنید. گاهی اوقات ممکن است جراح راجع به انجام عمل جراحی برای زاویه دهی چانه نیز صحبت کند، چرا که یک چانه کوچک باعث می شود که بینی شما بزرگتر به نظر برسد. نه به این معنا که جراحی چانه در این مواقع الزامی است، اما گاهی می تواند نیمرخ صورت را متعادل تر کند.

در صورتی که از یک روش سرپایی استفاده می کنید، باید همراهی داشته باشید که شما را به خانه ببرد.

چند روز اول بعد از بیهوشی، ممکن است دچار ضعف حافظه، واکنش های آهسته و مشکلات و ضعف استدلال و قضاوت شوید. بنابراین از اعضای خانواده یا دوستان خود بخواهید برای گذراندن دوران نقاهت در کنار شما حضور داشته باشند

 

 

رینوپلاستی یا جراحی بینی در مشهد رینوپلاستی یا جراحی بینی در مشهد رینوپلاستی یا جراحی بینی در مشهد

 

رژیم غذایی و دارویی قبل از جراحی بینی:

از دو هفته قبل تا دو هفته بعد از جراحی، از مصرف داروهای حاوی آسپیرین یا ایبوپروفن (ادویل، موترینIB و غیره)خودداری کنید. این داروها ممکن است خونریزی را افزایش دهند. فقط داروهای مورد تایید جراح خود را مصرف کنید.

اگر سیگار می کشید، سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن بهبود پس از عمل جراحی را کند می کند و حتی ممکن است باعث ایجاد عفونت شود.

 

 چه انتظاری می توانید از عمل رینوپلاستی داشته باشید؟

رینوپلاستی یا جراحی بینی در مشهد در واقع برای تمام افراد یکسان نیست. هر عمل منحصر به فرد است و برای آناتومی و اهداف خاص همان فرد صورت می گیرد.

 

انتخاب نوع بیهوشی در جراحی بینی:

با توجه به میزان پیچیدگی جراحی و ترجیه جراح شما، جراحی رینوپلاستی می تواند با بی حسی موضعی و  یا  بیهوشی عمومی صورت گیرد. پیش از عمل با پزشک خود مشورت کنیدکه کدام نوع برای مورد شما مناسبتر است.

. بی حسی موضعی همراه با آرامبخش

این روش معمولا برای عمل های سرپایی استفاده می شود و فقط قسمت خاصی از بدن را بی حس می کند. پزشک شما داروهای بی حس کننده را به بافت های بینی تان تزریق می کند و داروی آرامبخش از طریق سرم درون وریدی به بدن وارد می شود. این باعث می شود که شما تسکین یابید و درد را حس نکنید اما به طور کامل به خواب نروید.

. بیهوشی عمومی

داروی بیهوشی از طریق استنشاق یا درون وریدی دریافت می شود. برای تزریق وریدی، لوله کوچکی در یکی از رگ های دست، گردن یا قفسه سینه کار گذاشته می شود. بیهوشی عمومی بر روی کل بدن تاثیر گذاشته و باعث ناهشیاری موقتی می شود. در این نوع بیهوشی به لوله تنفسی نیز نیاز است.
دو نوع عمل رینوپلاستی می توان برای تغییر شکل بینی و بهبود ظاهر آن انجام داد که عبارتند از: عمل جراحی باز و جراحی بسته

در عمل جراحی باز، یک شکاف در داخل بافت دو سوراخ بینی ایجاد می وشد و توسط آن تغییرات مورد نیاز را بر روی بینی انجام می دهند.

در عمل جراحی بسته، شکاف های ایجاد شده کاملا در داخل بینی هستند. عمل جراحی باز معمولا به لحاظ زمانی طولانی تر از عمل بسته است و بیشتر برای بیمارانی مناسب است که نیاز به تغییر نوک بینی خود دارند. در عمل جراحی بسته، از ایجاد یک بریدگی آشکار بر روی بینی اجتناب می شود. اما از این روش نمی توان در حالت هایی استفاده کرد که نیاز به ایجاد تغییرات زیاد بر روی بینی وجود دارد. با توجه به این که در این روش یک برش بسیار کوچک در بینی ایجاد می شود، امکان برطرف و محو شدن آن با گذشت زمان وجود دارد. به همین دلیل بیشتر جراحان از این تکنیک استفاده می کنند.

بعد از عمل رینوپلاستی، شما در اتاق ریکاوری قرار خواهید گرفت؛ جایی که پرستاران تا همگام به هوش آمدن مراقبتان خواهند بود. بسته به شرایط تان و در صورتی که مشکلات تنفسی نداشته باشید، ممکن است همان روز یا یک روز بعد از عمل مرخص شوید.

 

مراقبت های بعد از عمل زیبایی بینی(رینوپلاستی)

پس از جراحی، شما باید در رختخواب بطوریکه سر شما بالاتر از سینه قرار گرفته باشد استراحت کنید تا خونریزی و تورم کمتر شود. ممکن است به علت التهاب و تورم یا آتل داخل بینی که در طول عمل در بینی شما قرار گرفته است احساس گرفتگی بینی داشته باشید.

در اغلب موارد، پانسمان های داخلی باید تا هفت روز پس از جراحی باقی بمانند. پزشک شما همچنین ممکن است جهت محافظت بیشتر برای بینی تان اسپلیت یا آتل بینی بگذارد که معمولا در حدود یک هفته می ماند.

خونریزی کم و تخلیه مخاط و خون کهنه به مدت چند روز پس از عمل یا بعد از برداشتن پانسمان طبیعی است. شاید جراح برای شما در قسمت زیر بینی پدهای قطره گیر قرار دهد. این پد در واقع قطعه ای گاز پانسمان کوچک است که زیر بینی می چسبانند تا ترشحات را به خود جذب کند. باید این گاز را طبق دستور پزشک عوض کنید و نباید آن را زیاد سفت به بینی تان ببندید.

برای کاهش احتمال خونریزی و تورم، پزشک ممکن است از شما بخواهد که موارد زیر را تا چندین هفته بعد از عمل رعایت کنید:

 • پرهیز از فعالیت های شدید مثل ورزش و دویدن
 • زمانی که در بینی خود بانداژ دارید، برای حمام کردن بجای دوش از وان استفاده کنید
 • به بینی خود ضربه نزنید و فین نکنید
 • برای پیشگیری از یبوست، غذاهای سرشار از فیبر مثل میوه ها و سبزیجات بخورید. یبوست می تواند شما را تحت فشار قرار داده و در نتیجه روی محل جراحی فشار وارد شود
 • از ابراز احساسات شدید با چهره مثل لبخند زدن یا خندیدن خودداری کنید
 • دندان هایتان را آرام تر مسواک کنید تا لب بالایی تان کمتر حرکت کند
 • لباسهای دکمه دار و جلو باز بپوشید تا مجبور نباشید لباس را از سر پوشیده یا درآورید

علاوه بر این موارد، حداقل چهار هفته پس از عمل جراحی از عینک طبی یا آفتابی استفاده نکنید تا از ایجاد فشار روی بینی پیشگیری شود

هنگامی که به بیرون از خانه می روید، به ویژه روی بینی خود از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. آفتاب بیش از حد می تواند تغییرات رنگ دائمی در ناحیه پوست بینی ایجاد کند

گاهی اوقات ممکن است تورم یا کبودی در اطراف چشم شما به مدت دو تا سه هفته پس از جراحی بینی رخ دهد. رفع تورم بینی مدت زمان بیشتری به طول می انجامد

محدود کردن سدیم در رژیم غذایی باعث می شود تا تورم سریع تر بهبود یابد

شکل و فرم بینی شما، چه آن را جراحی کرده باشید و چه به طور طبیعی، در طول زندگی تغییراتی خواهد کرد. به همین دلیل به سختی می توان گفت که چه مدت نتیجه نهایی بعد از عمل حاصل خواهد شد

با این حال، در بیشتر مواقع تورم بینی در عرض یک سال از بین خواهد رفت

 

 نتیجه عمل جراحی بینی

هر تغییر کوچک و حتی در ابعاد میلیمتری در ساختار بینی، می تواند بر روی ساختار چهره تاثیر بگذارد و تفاوت های عظیم ایجاد کند. در اغلب مواقع، یک جراح با تجربه می تواند شما را تا حد زیادی به نتیجه مطلوب و رضایت بخشتان برساند. برخی مواقع نیز نیاز است که جراحی و تغییرات مجدد صورت گیرد تا به نتیجه مورد نظر برسید. در این صورت باید حداقل یک سال برای انجام جراحی مجدد صبر کنید، چرا که در طول این مدت بینی شما تا حد زیادی تغییر خواهد کرد.

 

رینوپلاستی یا جراحی بینی در مشهد رینوپلاستی یا جراحی بینی در مشهد رینوپلاستی یا جراحی بینی در مشهد

سوالات متداول و رایج در مورد رینوپلاستی یا عمل بینی

 • رینوپلاستی و سپتوپلاستی چه تفاوتی با هم دارند؟

رینوپلاستی نوعی عمل جراحی برای تغییر شکل بینی است. از آنجا که هر دو با تنفس و شکل و فرم بینی مرتبط هستند، گاهی اوقات رینوپلاستی ممکن است نه فقط برای تغییر ظاهر بینی بلکه برای بهبود تنفس نیز انجام شود.

سپتوپلاستی یک جراحی برای بهبود تنفس با صاف کردن دیواره داخل بینی است که داخل بینی را به دو قسمت تقسیم می کند(سپتوم بینی).  وقتی سپتوم کج باشد،نفس کشیدن از راه بینی دشوارتر است.اغلب اوقات سپتوپلاستی همراه با رینوپلاستی انجام میشود.

 • آیا رینوپلاستی یک عمل جراحی ساده است؟

خیر. رینوپلاستی یکی از چالشی ترین عمل هاست. این امر ناشی از چندین عامل است. اول این که، بینی یک شکل سه بعدی پیچیده دارد که در وسط چهره است. تغییرات انجام شده در هنگام رینوپلاستی اغلب بسیار کوچک است، اما هنگامی که با هم ترکیب می شوند، می توانند تفاوت های چشمگیری روی ظاهر و عملکرد بینی ایجاد کنند. از آنجا که این تغییرات کوچک هستند، معمولا جای کمی برای خطا وجود دارد.

رینوپلاستی همچنین یک روش ثابت نیست. به عبارت دیگر، هیچ برنامه استاندارد یا مجموعه ای از مراحل وجود ندارد. هر عمل به نیازهای بیمار بستگی دارد.

 • آیا برای عمل رینوپلاستی نیاز به بستری در بیمارستان وجود دارد؟

تقریبا همه کسانی که رینوپلاستی انجام می دهند می توانند پس از جراحی بیمارستان را ترک کنند. در موارد بسیار نادر، اگر حالت تهوع دارید و یا سایر مشکلات پزشکی که باید تحت نظارت قرار گیرید، شما ممکن است یک شب در کلینیک بمانید و تحت مراقبت های ویژه قرار گیرید.

برنامه ریزی کنید که یک هفته از کار، مدرسه یا سایر وظایف مرخصی بگیرید. در هفته اول هر روز بهتر از روز پیش خواهید بود. در جلسه معاینه یک هفته بعد از عمل، اکثر افراد معمولا احساس می کنند که مثل سابق هستند.

پس از جراحی، کمی تورم وجود دارد. این تورم می تواند چندین ماه طول بکشد، گرچه اکثر مردم پس از گذشت یکی دو ماه دیگر متوجه آن نمی شوند. افراد معمولا بعد از یک هفته بیشتر فعالیت ها و پس از دو تا چهار هفته، می توانند تمام فعالیت های روزانه خود را از سر گیرند.

 • آیا جراحی بینی خطرناک است؟

همه جراحی ها دارای خطراتی هستند. خوشبختانه خطرات رینوپلاستی کم است و عوارض آن نادر هستند. قبل از عمل، می توانید درباره عوارض و خطرات احتمالی از پزشک خود سوال کنید.

هزینه های این عمل به عوامل مختلفی بستگی دارد. میزان پیچیدگی جراحی و میزان تخصص و تجربه جراح میتواند روی هزینه های این عمل تاثیر داشته باشد.

 • آیا رینوپلاستی یک عمل دردناک است؟

خوشبختانه برای اکثر افراد چنین نیست. بیشتر افراد یک روز پس از عمل، میزان درد خود را از ده نمره بین یک تا چهار ارزیابی می کنند.

 • آیا بینی را بعد از عمل می بندند؟

خیر. بسته شدن بینی می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. با این حال ممکن است بسته به نوع عملی که داشته اید، جراح برای شم در داخل بینی اسپلینت های سوراخ دار کار بگذارد تا راحت تر نفس بکشید.  این اسپلینت ها به راحتی در معاینه هفته اول برداشته می شوند.

اگر کبودی های جزئی دارید، معمولا حدود یک هفته طول می کشد تا کبودی ها برطرف شوند.

 • چگونه می توان یک جراح بینی خوب انتخاب کرد؟

جراحان پلاستیک صورت یا متخصص گوش و حلق و بینی، اکثر جراحی زیبایی بینی را انجام می دهند. بهتر است کسی را برای این عمل انتخاب کنید که دارای تخصص و مدارک حرفه ای است و عمل رینوپلاستی را به طور مکرر انجام می دهد. همچنین جراحی را انتخاب کنید که تجربه و اعتبارش در میان بیماران و سایر پزشکان زبانزد باشد و نیز اطمینان حاصل کنید که جراح عمل شما را در بیمارستان و با تجهیزات و امکانات لازم انجام می دهد. با رعایت این موارد، می توانید عوارض عمل رینوپلاستی را به کمترین میزان کاهش دهید. ضمناً لازم است که جراح روند عمل را به زبان ساده برایتان توضیح دهد تا از آنچه قرار است روی بینی تان صورت گیرد مطلع شوید

 

نوبت دهی برای عمل بینی دکتر غلامی مشهد

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با مطب دکتر مهدی غلامی در مشهد در ارتباط باشید

دیدگاه خود را بنویسید

7 − 4 =