زیبایی خود به تنهایی همه چیز است

آدرس: احمد آباد، نبش ملاصدرا 2، ساختمان سپهر صدرا، واحد 5

 • تلفن تماس : 38414605 - 051
 • تلفن همراه منشی: 09058912899

مقایسه دندان های مصنوعی و ایمپلنت دندان – دندان های مصنوعی یا ایمپلنت دندان؟

مقایسه دندان مصنوعی و ایمپلنت

در این مقاله میخواهیم بدانیم دندان های مصنوعی یا ایمپلنت دندان؟

دندان مصنوعی یا ایمپلنت؟

زمانی که می خواهید یک یا دو دندان از دست رفته خود را جایگزین کنید، چند گزینه برای انتخاب دارید : ۱٫ ایمپلنت دندان ۲٫ دندان مصنوعی

 

ممکنه همیشه بپرسید خب کدوم گزینه برای من بهتره؟ باید بگیم پاسخ به این سوال بستگی به شرایطی داره مثل هزینه ای که می خواید بکنید و مهم تر از همه ترجیه شما برای سلامت همیشگی لثه و فک چیه؟

دندان مصنوعی و کاشت ایمپلنت، هر کدوم محاسن و معایب خودشون رو دارند.

پس مهم اینه که با بهترین جراح ایمپلنت در مشهد و یا دندانپزشک درباره این موضوع مشورت کنید

همین الان می توانید نوبت بگیرید

دندان مصنوعی و ایمپلنت دندان هردو در نهایت کار یکسانی رو برای شما انجام می دهند از جمله:

 • کمک به جویدن غذا
 • حمایت از عضلات صورت
 • بهبود وضعیت گفتار
 • بالا بردن اعتماد به نفس با ایجاد لبخندی کامل و زیباتر

با این تفاسیر تفاوت های مهمی بین ایمپلنت و دندان مصنوعی است که در این مقاله سعی کردیم به آنها اشاره کنیم

 

فرایند جایگذاری دندان مصنوعی در مقایسه با ایمپلنت

 

 • ایمپلنت

برای کاشت ایمپلنت در مشهد لازم است که تراکم استخوان کافی در ناحیه دندان از دست رفته وجود داشته باشد تا پایه ایمپلنت در بافت لثه و استخوان قرار گیرد

کاشت ایمپلنت در سال های اخیر و به خصوص در میان بزرگسالان بین ۵۵ تا ۶۴ ساله به شدت مورد استقبال قرار گرفته است

برای انجام جراحی ایمپلنت، لازم است که ریشه آسیب دیده دندان از قبل خارج شود که حفره ای به جای ان در استخوان فک ایجاد خواهد شد.

سپس پایه ای فلزی که به آن پُست می گویند در عمق استخوان فک کاشته می شود. روکش ایمپلنت نیز بر روی همین پایه نصب می شود.

نصب روکش زمانی انجام می شود که استخوان دربرگیرنده اباتمنت یا همان پیچ تیتانیومی، کمی رشد کند و بتواند از آن حمایت کند.

ممکن است چندین ماه زمان ببرد تا پُست یا همان پایه فلزی، برای دریافت اباتمنت یعنی قطعه ای که تاج دندان در آن جا می گیرد، آماده شود. گاهی اوقات زمانی که پُست کاشته می شود، ایمپلنت جاگذاری می شود.

در آخرین مرحله، روکش ایمپلنت بر روی پایه نصب می شود. این روکش در حقیقت یک دندان مصنوعی است که با دندان های اطراف کاملاً مطابقت دارد و به اباتمنت یا پایه ایمپلنت متصل می شود.

 • دندان مصنوعی

دندان مصنوعی یا همان پروتز دندانی متحرک، صرف نظر از این که تراکم استخوان در فک چونه باشد، برای دهان شما طراحی و ساخته میشود.

دندان های مصنوعی می توانند به صورت یک دست دندان کامل برای فک بالا یا پایین ساخته شوند و یا به صورت تکی به جای هریک از دندان های از دست رفته قرار گیرند که به آن پروتز تکه ای نیز می گویند.

در صورتی که به یک دست کامل دندان مصنوعی نیاز داشته باشید، لازم است که از تمامی قسمت های فک بالا و پایین قالب گیری شود.

متخصص معمولا قبل از این که دندان مصنوعی را برای شما طراحی کند، لازم است که فرم قرارگیری دندان ها را بر روی هم (بایت دندانی) و همچنین تراز بودن فک بالا و پایین شما را به دقت بررسی کرده تا مطمئن شود دندان های مصنوعی می توانند امکان صحبت کردن و جوید را برای شما فراهم آورند.

ابتدا در لابراتوار دندانپزشکی، یک نمونه اولیه از دندان مصنوعی برای شما ساخته شده و در اختیار متخصص قرار می گیرد. سپس آنها را در دهان قرار می دهند تا تنظیمات لازم صورت گیرد.

در آخر نیز پس از انجام تنظیمات لازم توسط متخصص، نمونه نهایی برای بیمار ساخته شده و در دهان او قرار می گیرد.

دندان های مصنوعی کاملا شبیه به دندان طبیعی شما ساخته می شوند که با استفاده از نوعی چسب مخصوص بر روی لثه ها نصب می شوند.

 

روند گرفتن نوبت از دکتر مهدی غلامی

 

دوام و نگهداری از ایمپلنت در مقایسه با دندان مصنوعی

مراقبت از ایمپلنت نیز مانند مراقبت از دندان های طبیعی است و رعایت بهداشت دهان و دندان به همان صورت است. یعنی روزی دوبار مسواک کردن دندان ها با یک مسواک نرم، استفاده از نخ دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک

اما برای مراقبت از دندان های مصنوعی، برای این که دوام و کارایی بیشتری داشته باشند، نباید در طول شب و هنگام خواب از آنها استفاده کنید. بلکه باید آنها را در آب نمک یا محلول تمیز کننده مخصوص قرار دهید.

برای  مراقبت از دندان های مصنوعی، لازم است که روزانه آنها را از دهان خارج کرده و با مسواک مخصوص تمیز کنید. بهتر است حتی چسب هایی که بر روی لثه هایتان قرار گرفته است را نیز مسواک کنید.

همچنین از آنجا که وضعیت بایت دندانی به مرور زمان تغییر می کند، بهتر است هر چند مدت یک بار از دندانپزشک بخواهید که آنها را دوباره برایتان تنظیم کند. اما در مقابل، ایمپلنت دندان همیشه ثابت است و نیازی به تغییر و تنظیم دوباره ندارد مگر این که تاج دندان ترک خورده یا بشکند.

 

عوارض ایمپلنت و دندان های مصنوعی

با وجود این که ایمپلنت های دندان بی خطر و راه حلی بسیار موثر بوده که به خوبی جای دندان از دست رفته را پر می کنند، اما گاهی عوارضی مثل عفونت یا اختلالات مکانیکی مثل لق شدن ایمپلنت یا ترک خوردن روکش آن وجود دارد. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، کاشت ایمپلنت می تواند ۵ تا ۱۰ درصد مواقع با شکست مواجه شود.

عوارض دندان های مصنوعی:

 • دندان مصنوعی در جای درست قرار نگیرد.
 • ایجاد زخم روی لثه ها

 

تصمیم گیری برای کاشت ایمپلنت یا گذاشتن دندان مصنوعی

قبل از این که بخواهید تصمیم بگیرد جای خالی دندان های از دست رفته را با ایمپلنت پر کنید یا با دندان مصنوعی، بهتره موارد زیر را مد نظر قرار بدید.

 

 • سن و سال

از آنجا که کاشت ایمپلنت یک درمان دائمی و همیشگی است، افراد زیر شصت سال بیشتر راغب به انجام آن هستند. اما دندان مصنوعی می تواند برای افراد مسن تر گزینه مناسب تری باشد.

افراد مسن و سالمند که علاقه ای به روش های زمان بر یا تهاجمی مثل جراحی کاشت ایمپلنت ندارند، می توانند دهه های باقی مانده عمر را با دندان های مصنوعی سر کنند.

 • تراکم استخوان

همانطور که گفته شد، برای قرار گرفتن پایه ایمپلنت در استخوان فک، نیاز به قوی بودن استخوان فک وجود دارد. در صورتی که تراکم استخوان به دلیل آسیب های مختلف، بیماری های لثه یا بالا رفتن سن از بین رفته باشد، ایمپلنت ممکن است گزینه مناسبی برای شما نباشد. با وجود این که در این موارد می توان از پیوند استخوان نیز استفاده کرد، اما این روش بسیار پر هزینه تر و زمان بر تر خواهد بود.

 • عملکرد دندان و احساس راحتی با آن

معمولا کاشت ایمپلنت به لحاظ میزان راحتی و کارکرد آن حین جویدن و حرف زدن، نسبت به دندان مصنوعی ارجحیت دارد.

با این حال تحقیقی که در سال ۲۰۱۹ انجام گرفته است نشان می دهد افرادی که همزمان با جراحی کاشت دندان، از دندان مصنوعی نیز استفاده می کنند، از فرایند درمان رضایت بیشتری دارند.

 • بهداشت دهان و دندان

اگر نمی توانید یا تمایلی ندارید که وقت زیادی را به تمیز کردن و مراقبت از دندان هایتان اختصاص دهید، ایمپلنت می تواند درمان مناسب تری برایتان باشد؛ چرا که دندان های مصنوعی نیاز به مراقبت ویژه دارند اما از ایمپلنت می توانید مانند دندان های طبیعی نگهداری کنید.

 

نتیجه گیری

برای این که بتوانید جای دندان های از دست رفته تان را با یک جایگزین مناسب پر کنید، بهتر از یک جراح ایمپلنت ماهر در مشهد و با تجربه مشورت بگیرید.

ایمپلنت دندان در مشهد با وجود این که روشی پر هزینه است، اما به خوبی می تواند حداقل بیست سال برایتان مانند دندان طبیعی کار کند، ضمن این که روشی دائمی است و کاملا طبیعی به نظر می رسد و نگهداری از ان نیز درست مانند دندان های طبیعی است

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کاشت ایمپلنت در مشهد با بهترین دکتر ایمپلنت در مشهد دکتر مهدی غلامی در ارتباط باشید

مرجع:

healthline

 

 

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

13 − 8 =