زیبایی خود به تنهایی همه چیز است

آدرس: احمد آباد، نبش ملاصدرا 2، ساختمان سپهر صدرا، واحد 5

  • تلفن تماس : 38414605 - 051
  • تلفن همراه منشی: 09058912899

کشیدن یا نکشیدن دندان عقل

کشیدن یا نکشیدن دندان عقل (مشهد)

افراد معمولاً چهار دندان عقل پشت دندان آسیاب خود در دو طرف فک بالا و پایین دارند که معمولاً بین سنین ۱۷ تا ۲۱ در می آید.
این دندان ها ممکن است برای برخی احساس درد و ناراحتی کنند و برای بعضی دیگر هیچ مشکلی به وجود نیاورند.
این دندان ها ممکن است نهفته باشند و در صورتی که خارج نشوند باعث ایجاد ضایعاتی نظیر کیست و یا تومور در فک گردد.
و گاها ممکن است به صورت کج در بیاید و بر روی دندان های دیگر فشار ایجاد کند و یا به مرور زمان باعث پوسیدگی دندان های اطراف خود شود .
دندان عقل اگر در جای درست رشد کند، مانند بقیه دندان ها مفید و مؤثر هستند و برخلاف تصور اکثر افراد در این شرایط نباید دندان را کشید، اما این موقعیت کمتر پیش می آید و رشد دندان عقل معمولا توام با مشکلاتی است به همین دلیل بهترین حالت خارج کردن این دندان به وسیله کشیدن و یا جراحی است.
دندان های عقل به دلیل نداشتن یک شکل طبیعی مشخص مانند بسیاری از دندان های دیگر و قرار گرفتن در انتهای فکین و تمیز نشدن آن ها هنگام مسواک زدن بسیار آسیب پذیر بوده و معمولا زودتر از سایر دندان ها پوسیده می شوند .
ترمیم و پرکردن دندان های عقل کار دشواری است و کشیدن آن ها نیز از دیگر دندان ها دشوارتر است .
اگر به طور منظم به دندان پزشک مراجعه می کنید که بهتر است قبل از ۲۰ سالگی اتفاق بیافتد و از فک خود عکس بگیرید، وضعیت دندان عقل خود را مشخص نموده و در صورت داشتن دندان عقل تکلیف نگهداری و یا خراج شدن آنها را مشخص نمایند.
بعد از ۲۵ سالگی تمام بافت های استخوانی شکل نهایی خود را بدست آورده، بنابراین خارج کردن دندان ها سخت تر خواهد بود و بافت ها آهسته تر التیام می یابند همین طور چون دیر اقدام به کشیدن دندان نموده اید دندان های مجاور نیز دچار پوسیدگی شده اند همین طور در این حالت امکان فک جوش شدن نیز وجود دارد نکته مهم دیر این است که در افراد مسن تر حتی احتمال شکسته شدن استخوان در حین عمل جراحی یا هنگام کشیدن نیز وجود دارد.
معمولا جراح بعد از کشیدن دندان عقل به شما توصیه می شود یک گاز مرطوب را حدود نیم ساعت در محل جراحی یاکشیده شده فشار دهید این کار به شما کمک خواهد کرد تا خونریزی متوقف شده و بروی محل جراحی شده یک لخته خون ایجاد شود. بعد از کشیدن دندان عقل ممکن است یک طرف صورت شما بر اثر فشار جراحی باد کند و متورم شود. نترسید، این طبیعی است و به زودی خوب خواهد شد.برای اینکه از ورم صورت جلوگیری کنید می توانید مقداری یخ را درون یک پارچه قرار داده و آن را بروی محل مورد نظر قرار دهید تا از ورم آن بخش بکاهد.
روز دوم بعد از کشیدن دندان باید دهان را با استفاده از محلول نمک و آب ولرم شستشوی روزانه داد و بدون اینکه دهان را پمپاژ کنید محلول را چند ثانیه در دهان نگه داشته و بعد از آن تخلیه کنید.
حداقل تا یک روز از مصرف دخانیات پرهیز کنید.

بعد از کشیدن دندان عقل می توانید غذایی زیر را مصرف کنید:

  • پوره سیب زمینی
  • تخم مرغ نیمرو
  • سوپ
  • ماست
  • شیر
  • آب سیب
  • ژله
  • بستنی

در بعضی موارد با اینکه ممکن است باعث عفونت شود ولی دندان پزشک اقدام به خارج کردن دندان عقل نکند مثل بیماری‌های سیستمیک کنترل نشده نظیر دیابت شدید و بیماری پیشرفته کلیه، لوسمی، بیماری کنترل نشده و شدید قلبی، فشار خون بالا و همین طور بیمارانی که داروهایی نظیر داروهای مهار کننده سیستم ایمنی و شیمی درمانی سرطان یا فاکتورهای خونی ضد انعقاد مصرف می کنند باید با احتیاط مورد عمل جراحی دندان قرار گیرند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید با دکتر مهدی غلامی در ارتباط باشید

دیدگاه خود را بنویسید

هفت − چهار =