زیبایی خود به تنهایی همه چیز است

آدرس: احمد آباد، نبش ملاصدرا 2، ساختمان سپهر صدرا، واحد 5

 • تلفن تماس : 38414605 - 051
 • تلفن همراه منشی: 09058912899

جراحی ایمپلنت دندان

جراحی ایمپلنت دندان در مشهد

جراحی ایمپلنت دندان، عملی است که در آن ریشه‌ دندان را با پیچ‌ های فلزی و دندان‌های از دست رفته یا آسیب دیده را با دندان‌هایی مصنوعی جایگزین می کنند که هم به لحاظ ظاهری و هم از نظر عملکرد بسیار شبیه به دندان های طبیعی هستند.

جراحی ایمپلنت دندان، می‌تواند جایگزین مناسبی برای دندان های مصنوعی و بریج باشد و زمانی که فقدان ریشه های دندان اصلی اجازه نمی دهند که دندان های مصنوعی به خوبی در دهان جای گیرند، جراحی کاشت دندان گزینه خوبی محسوب می شود.

نحوه‌ی انجام این جراحی، به نوع ایمپلنت و وضعیت استخوان فک بستگی دارد. جراحی ایمپلنت دندان می تواند شامل چندین مرحله باشد.

مزیت اصلی ایمپلنت دندان این است که دندان‌های مصنوعی کاشته شده را پشتیبانی می‌کند تا استخوان فک به‌خوبی اطراف ایمپلنت را بگیرد.

از آن‌جا که ممکن است استخوان فک برای ترمیم شدن به زمان زیادی نیاز داشته باشد، فرایند جراحی ایمپلنت دندان هم می‌تواند چند ماه طول بکشد.

چرا جراحی ایمپلنت دندان انجام می شود؟

ایمپلنت های دندانی را از طریق جراحی، داخل استخوان فک کار می گذارند که نقش ریشه دندان را ایفا می‌کند. از آن‌ جا که تیتانیوم ایمپلنت با استخوان فک جوش می‌خورد، ایمپلنت تکان نمی‌خورد، صدا نمی‌دهد و مثل دندان مصنوعی و بریج به استخوان فک آسیب نمی رساند.

علاوه بر این، مواد ایمپلنت مثل دندان های طبیعی یا مصنوعی عادی، فرسوده نمی‌شود.

به طور کلی، در شرایط زیر جراحی ایمپلنت برای شما مناسب خواهد بود:

 • اگر یک دندان یا بیشتر را از دست داده باشید.
 • اگر استخوان فک‌ شما به رشد کامل رسیده باشد.
 • اگر استخوان فک‌ برای حمایت ازایمپلنت به قدر کافی قوی باشد.
 • اگر بافت‌های دهان‌ سالم باشند.
 • اگر بیماری خاصی ندارید که بر روی ترمیم استخوان فک تاثیر بگذارد.
 • اگر نمی توانید یا نمی‌خواهید از دندان مصنوعی استفاده کنید.
 • اگر می خواهید گفتارتان بهبود یابد.
 • اگر می توانید چندین ماه برای این پروسه زمان بگذارید.
 • اگر سیگار نمی کشید و دخانیات مصرف نمی کنید.

متخصص جراحی ایمپلنت دندان در مشهد

عوارض و خطرات

جراحی ایمپلنت دندان نیز مانند هر عمل جراحی دیگر، ممکن است خطراتی به دنبال داشته باشد.

اگرچه مشکلاتی که ممکن است در اثر این جراحی ایجد شود نادر هستند و در اغلب موارد نیز جزئی و قابل درمان می باشند.

این خطرات احتمالی عبارتند از:

 • ایجاد عفونت در محل کاشتایمپلنت
 • آسیب و صدمه به ساختار بافت‌های کناریایمپلنت مثل دندان‌ها یا عروق خونی
 • آسیب های عصب دندان که می‌تواند باعث درد یا بی حسی دندان‌های طبیعی، لثه ها، لب ها یا چانه گردد.
 • مشکلات سینوسی؛ زمنی که ایمپلنتدر فک بالا کاشته می شود، در یکی از حفره های سینوس برآمدگی ایجاد می کند.

آمادگی برای جراحی ایمپلنت دندان

برنامه ریزی برای جراحی ایمپلنت دندان ممکن است نیاز به تخصص های گوناگون دهان و دندان داشته باشد و زیر نظر چندین متخصص انجام شود: یک متخصص بیماری های دهان و دندان، فک و صورت (جراح فک و صورت)، دندانپزشکی که متخصص درمان ساختارهای حمایتی دندان  (مثل لثه و استخوان ها) است (متخصص پریودنتیست)، دندان پزشک سازنده و طراح های دندان های مصنوعی (متخصص پروتز های دندانی) و همچنین گاهی اوقات نیز یک متخصص گوش و حلق و بینی.

از آن‌جا که جراحی ایمپلنت دندان معمولا در چند مرحله صورت می گیرد، قبل از آن باید ارزیابی های لازم را که شامل موارد زیر می شود، انجام دهید.

 • بررسی و معاینات کامل دهان و دندان‌: ممکن است نیاز باشد که از دندان‌ها و آرواره تان تصاویر اشعه ایکس یا تصاویر سه بعدی تهیه شود تا الگوی دهان و دندان‌ها مشخص شود.
 • بررسی سابقه پزشکی و بیماری های شما: لازم است که پزشک را از بیماری هایی که به آن مبتلا هستید و داروها و مکمل هایی که مصرف می کنید، اعم از داروهای تجویزی یا بدون نسخه، مطلع سازید. اگر دچار مشکلات قلبی هستید و یا عمل های ارتوپدی انجام داده اید، پزشک می تواند قبل از عمل برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند تا از بروز عفونت جلوگیری شود.
 • برنامه‌ درمانی: عوامل و فاکتورهایی مثل تعداد دندان هایی که باید کاشته شوند و همچنین وضعیت فک و سایر دندان هایتان در تعیین روش درمان نقش دارند.

برای کنترل درد، حین عمل از آرامبخش و بی حسی موضعی همراه با بیهوشی عمومی استفاده می شود. می توانید با دندانپزشک خود درباره این که کدام گزینه برایتان بهتر است، مشورت کنید.

تیم پزشکی در خصوص رژیم غذایی قبل از عمل دستورات لازم را به شما ارائه می دهد. اگر برای جراحی از بیهوشی عمومی استفاده شود، بهتر است شخصی را همراه خود بیاورید تا پس از جراحی شما را به خانه ببرد.

ایمپلنت در مشهد

از این عمل چه انتظاری دارید؟

این عمل معمولا به صورت سرپایی انجام می شود و شامل مراحل مختلف است که چندین ماه طول می کشد. بیشتر این زمان صرف ترمیم و صبر کردن برای رشد استخوان‌های جدید فک می‌شود. مراحل این جراحی عبارتند از:

 • کشیدن دندان آسیب دیده
 • پیوند استخوان فک (در صورت نیاز)
 • جایگذاری ایمپلنت دندان
 • فرایند رشد و ترمیم استخوان
 • قرار دادن اتصال
 • جایگذاری دندان مصنوعی جدید

کل این فرآیند، ممکن است چندین ماه طول بکشد. بیشترین زمان بهبودی به رشد استخوان فک اختصاص دارد. با توجه وضعیت شما و مواد  استفاده شده، ممکن است برخی از اقدامات این جراحی همراه با هم صورت گیرد.

پیوند استخوان

اگر استخوان فک ضخامت کافی نداشته و یا یا نرم باشد، ممکن است به پیوند استخوان نیاز داشته باشید. جویدن فشار زیادی روی استخوان فک وارد می‌کند و اگر استخوان نتواند ایمپلنت را نگه دارد، جراحی موفقیت‌آمیز نخواهد بود. با پیوند استخوان می‌توان پشتوانه‌ محکمی برای ایمپلنت ایجاد کرد.

استخوان پیوندی را، از قسمت دیگری از فک یا بدن برمی دارند و به فک پیوند می زنند. ممکن است چند ماه طول بکشد تا استخوان پیوندی به‌ قدر کافی رشد کند.

کاشت ایمپلنت دندان

در جراحی ایمپلنت دندان، جراح روی لثه یک شکاف ایجاد کرده و آن را باز می‌کند. سپس در استخوان فک سوراخ‌هایی ایجاد می‌شود تا ایمپلنت در آن‌ها قرار بگیرید. از آن‌جا که ایمپلنت نقش ریشه‌‌دندان را بازی می‌کند، باید کاملا داخل استخوان فک قرار گیرد.

در این مرحله هنوز جای دندان خالی است. یک نوع دندان مصنوعی موقتی جای دندان قرار می‌گیرد تا ظاهر دندان‌ها به هم نریزد. به هنگام خواب و برای نظافت می‌توان دندان مصنوعی را از دهان خارج کرد.

باید منتظر رشد استخوان بود

زمانی که ایمپلنت فلزی داخل استخوان فک کاشته می شود، رشد استخوان آغاز می گردد.

در این فرایند، استخوان فک رشد می‌کند و با ایمپلنت جوش می‌خورد. این فرایند که ممکن است چند ماه طول بکشد، باعث می‌شود پایه‌ای محکم برای دندان مصنوعی ایجاد شود.

قرار دادن اتصال

پس از این که استخوان به رشد کامل رسید، ممکن است برای قرار دادن اتصال، به یک جراحی دیگر نیاز باشد. تاج دندان در نهایت روی این اتصال قرار می‌گیرد. این جراحی معمولا با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.

در بعضی موارد نیز، اتصال هنگام قرار دادن ایمپلنت روی استخوان فک به آن متصل می‌شود و در این حالت نیازی به جراحی دوم نخواهد بود.

بعد قرار دادن اتصال، لثه ها باید طی مدت دو هفته بهبود یابند تا بتوان دندان های مصنوعی را در دهان قرار دارد.

انتخاب دندان های مصنوعی جدید

زمانی که اتصال بر روی ایمپلنت قرار گرفت، باید یک یا دو هفته صبر کنید تا لثه‌ها ترمیم شوند. سپس الگوی دندان‌ها و دهان برداشته می‌شود و از آن‌ها در ساخت تاج دندان مصنوعی استفاده می‌شود.

تاج تا زمانی که استخوان فک قوت کافی نداشته باشد کاشته نخواهد شد. دندان مصنوعی دو نوع باز شدنی و ثابت دارد. نوع بازشدنی شبیه دندان‌های مصنوعی معمولی است و شامل دندان‌های مصنوعی سفید به همراه لثه‌ی پلاستیک می‌شود. این نوع دندان مصنوعی به اتصال ایمپلنت وصل می‌شود و می‌توان برای تعمیر یا نظافت به راحتی آن را از دهان خارج کرد. اما نوع ثابت دندان مصنوعی به اتصال ایمپلنت پیچ می‌شود و آن را نمی‌توان به راحتی باز کرد. در اکثر موارد هر تاج به یک ایمپلنت جداگانه متصل می‌شود. البته از آن‌جایی که ایمپلنت استحکام زیادی دارد، می‌توان چند دندان مصنوعی را هم به آن پیچ کرد.

پس از جراحی ایمپلنت دندان

فرقی نمی‌کند جراحی ایمپلنت دندان در چند مرحله انجام شود، به هر حال ممکن است بعضی موارد زیر را تجربه کنید:

 • ورم کردن صورت و لثه‌ها
 • کبود شدن پوست و زخم شدن لثه‌ها
 • درد
 • خونریزی خفیف

در صورتی که هر یک از این موارد در روزهای پس از جراحی شدیدتر شوند، بهتر است با جراح خود تماس بگیرید، چون ممکن است به آنتی‌بیوتیک یا مسکن نیاز داشته باشید.

پس از هر مرحله از جراحی باید غذاهای نرم میل کنید تا زخم‌های داخل دهان ترمیم شوند.

معمولا جراحان برای شکاف‌ها از بخیه‌هایی استفاده می‌کنند که پس از مدتی حل می‌شوند، در غیر این صورت باید خود جراح بخیه ها را بکشد.

نتایج عمل

اغلب عمل های ایمپلنت دندان موفقیت آمیز هستند. با این حال، گاهی اوقات استخوان آنطور که باید به اینمپلنت فلزی پیوند نمی خورد. مثلا سیگار کشیدن ممکن است باعث عدم موفقیت عمل ایمپلنت دندان و یا عوارض ناشی از آن شود.

اگر استخوان به اندازه کافی رشد نکند و نتواند از پایه ایمپلنت پشتیبانی کند، ایمپلنت را برمی دارند، استخوان را تمیز می کنند و حدود سه ماه بعد دوباره این جراحی را انجام می دهند.

بعد از اتمام عمل جراحی ایمپلنت دندان و ترمیم کامل بافت‌ها، می‌توانید با رعایت نکات زیر  طول عمرو کارایی ایمپلنت را بیشتر کنید:

 • رعایت نظافت دهان و دندان: درست مثل دندان‌های طبیعی، دندان‌های کاشته شده هم نیاز به مراقبت دارند. می‌توانید با مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و شستن دهان عمر آن‌ها را بیشتر کنید.
 • مراجعات منظم به دندانپزشک: چند ماه یک بار ازدندانپزشک برای بررسی و معاینه دهان و دندان‌های‌تان وقت بگیرید.
 • عادات مضر و آسیب زننده را کنار بگذارید: از جویدن چیزهای سفت خودداری کنید. هم‌چنین تنباکو و کافئین می‌توانند برای دندان‌ها مضر باشند. اگر مشکل دندان قروچه دارید آن را درمان کنید.

مرجع

mayoclinic.org

دیدگاه خود را بنویسید

1 × 1 =