زیبایی خود به تنهایی همه چیز است

آدرس: احمد آباد، نبش ملاصدرا 2، ساختمان سپهر صدرا، واحد 5

 • تلفن تماس : 38414605 - 051
 • تلفن همراه منشی: 09058912899

جراحی کیست ها و تومورهای فکی – دکتر مهدی غلامی بهترین جراح فک در مشهد

جراحی کیست ها و تومورهای فکی

مقدمه

کیست ها و تومورهای فکی، ضایعات تقریبا نادری هستند که در استخوان فک و یا بافت های نرم دهان و صورت رشد می کنند. این تومورها که گاهی اوقات کیست های ادنتوژنیک نیز نامیده می شوند، می توانند در شدت و اندازه تا حد زیادی با یکدیگر متفاوت باشند.

این زوائد معمولا غیر سرطانی و خوش خیم اند، اما در عین حال می توانند تهاجمی عمل کنند، به استخوان ها و بافت های اطراف خود گسترش یابند و حتی باعث جابجایی دندان ها شوند.

بسته به نوع توده و میزان پیشرفت و علائمی که دارند، گزینه های مختلفی برای درمان تومورها و کیست های فکی وجود دارد.

جراحان و متخصین فک و صورت مانند دکتر مهدی غلامی بهترین جراح فک در مشهد معمولا می توانند به کمک جراحی و در بعضی موارد با دارو یا ترکیبی از هر دو این تومورها را درمان کنند.

جراحی کیست ها و تومورهای فکی

 

علائم و نشانه ها

تومورها، در واقع رشد غیرعادی سلول ها هستند که به صورت توده ای از بافت ها ایجاد می شوند. کیست ها نیز ضایعاتی هستند که حاوی مایعات و مواد نیمه جامد می باشند. نمونه هایی از کیست ها و تومورهای فکیعبارتند از:

 • آملوبلاستوما (Ameloblastoma):

 • این تومورها که تا حدی نیز شایع هستند،به آهستگی رشد می کنند و معمولاً غیر سرطانی و خوش خیم اند. این توده ها غالباً در فک ایجاد شده و به استخوان و بافت های ناحیه فک هجوم می برند. این نوع تومور بعد از درمان نیز می تواند دوباره عود کند، اما معمولا بعد از درمان جراحی کمتر این اتفاق می افتد.
 • گرانولوم مرکزی سل ژانت (Central giant cell granuloma):

 • این نوع ضایعات خوشخیم، غالباً در بخش جلویی فک پایین ایجاد می شوند. برخی از این تومورها می توانند به سرعت رشد کرده و باعث درد و تخریب استخوان ها شوند و همچنین بعد از درمان جراحی نیز تمایل به رشد مجدد دارند. اما انواع دیگر آنها کمتر تهاجمی هستند و ممکن است علائمی هم نداشته باشند. به ندرت نیز اتفاق می افتد که یک تومور به خودی خود از بین رفته یا جذب شود. اما عمدتاً این تومورها نیاز به جراحی دارند.
 • کیست دنتی ژر‌وس (Dentigerous cyst):

 • این نوع کیست، از بافتی تشکیل شده است که دندان ها را قبل از این که در دهان بیرون بیایند، احاطه می کند. این نوع در واقع شایع ترین نوع از کیست های فکی به شمار می آید. این کیست ها معمولا در اطراف دندان عقل نهفته ایجاد شده، اما می توانند دندان های دیگر را نیز در بر بگیرند.
 • ادنتوژنیک کراتوسیست (Odontogenickeratocyst):

 • این نوع کیست را از آنجا که مشابه نوعی تومور است که گرایش به عود مجدد پس از جراحی دارد، کراتو اودونتوژنیک تومور هم می نامند. این کیست های خوش خیم که معمولا در فک پایین نزدیک به دندان آسیاب سوم ایجاد می شوند، می توانند به آهستگی رشد کرده و باعث خرابی بافت های اطراف خود شوند. همچنین این نوع کیست ممکن است بیشتر در افرادی پیدا شود که به طور ارثی دارای سندرم کارسینوم سلول بازال (nevoid basal cell carcinoma) هستند. (نوعی سندرم ارثی غالب که با طیفی از ناهنجاری‌های تکاملی و استعداد ابتلا به نئوپلاسم‌ها همراه است.)
 • ادنتوژنیک میکسوما (Odontogenic myxoma):

 • نوعی تومور کمیاب با رشدی آهسته است که غالباً در فک پایین ایجاد می شود. این نوع تومور می تواند بزرگ تر شده و به صورت تهاجمی عمل کند و با حمله به بافت های اطراف خود، باعث جابجایی دندان ها شود. با وجود این که تومور ادنتوژنیک میکسوما در مواردی می تواند بعد جراحی نیز دوباره ایجاد شود، اما معمولا درمان جراحی، شانس عود مجدد آن را کاهش می دهد.
 • ادنتوما (Odontoma):

 • این نوع تومور خوش خیم، از شایع ترین تومورهای ادنتوژنیک به حساب می آید. ادنتوماها غالباً علامت خاصی ندارند اما معمولا با اختلال رشد دندان ها یا خرابی دندان همراه اند. این تومورها از بافت دندانی تشکیل شده اند و می توانند به صورت تومورهای آهکی بزرگ یا کوچک که به شکل دندان هستند، بروز کنند. این ضایعه می تواند بخشی از سندرم های ژنتیکی باشد.
 • انواع دیگر کیست و تومور:

 • تومورهای آدنوماتوئید ادنتوژنیک (adenomatoidodontogenic)، تومور ادنتوژنیک اپی تلیالی آهکی (calcifying epithelial odontogenic tumors)، فیبروم  آملوبلاستیک (ameloblastic fibromas)، کیست های گلندولار ادنتوژنیک (glandular odontogenic)، تومور اسکواموس ادنتوژنیک (squamous odontogenic)، کیست های آهکی ادنتوژنیک (calcifying odontogenic cysts)، سمنتوبلاست ها (cementoblastomas)، کیست آنوریسمی استخوان (aneurysmal bone cysts)، فیبروم استخوان ساز (ossifying fibromas)، تومور استئوبلاستوما (osteoblastomas) و فیبروم ادنتوژنیک مرکزی (central odontogenic fibromas) از انواع دیگر کیست ها و تومورهای فکی به حساب می آیند.

 

 مقاله جراحی فک و صورت (جراحی ارتوگناتیک) را در  سایت ما مطالعه نمایید 

چه وقت باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر گمان می کنید که علائم کیست یا تومورهای فکی را دارید، یا کیست و تومور فکی بطور تصادفی در رادیوگرافی فکی دندانی شما کشف شده است، می توانید در این مورد با دندانپزشک خود صحبت کنید. او در صورت لزوم می تواند شما را به یک جراح فک و صورت ارجاع دهد تا درمان لازم را دریافت کنید.

 

علت ایجاد کیست و تومورهای فک

کیست ها و تومورهای فکی ادنتوژنیک، از سلول ها و بافت هایی نشأت می گیرند که در رشد طبیعی دندان نقش دارند. تومورهای فکی دیگر می توانند غیر ادنتوژنیک باشند؛ یعنی از بافت های دیگر فک تشکیل شوند که به دندان مربوط نیستند.

عموماً علت ایجاد تومورها و کیست های فکی نامشخص است. اما می دانیم که برخی از آنها با سندرم های ژنتیکی مرتبط هستند.

افراد مبتلا به سندرم کارسینوم سلول بازال که سندرم گورلین (Gorlin-Goltz)  نیز نامیده می شود، در واقع فاقد ژن سرکوب کننده تومورها می باشند.

این سندرم در اثر نوعی جهش ژنتیک به وجود می آید که ارثیاست.

این سندرم می تواند منجر به ایجاد کراتوسیستها یا تومورهای ادنتوژنیک متعدد در داخل فک ها، سرطان های پوستی مختلف و یامشکلات دیگر شود.

 

جراحی کیست ها و تومورهای فکی 

تشخیص کیست و تومورهای فکی

جراح فک و صورت  یا دندانپزشک متخصص می تواند برای جمع آوری اطلاعات لازم جهت تشخیص تومور فک ، آزمایشات و تست های متعدد از جمله موارد زیر  تجویز کند:

 • آزمایشات تصویربرداری مثل ام آر آی، سی تی اسکن یا تصویربرداری اشعه ایکس
 • نمونه برداری و بیوپسی تومور و آنالیز آزمایشگاهی

پزشک به کمک نتایج این آزمایشات، بهترین و موثرترین گزینه را برای درمان کیست یا تومورهای فکی شما انتخاب خواهد کرد.

 

 مفاله بیماری های لثه را بشناسید را در سایت بخوانید (کلیک کنید)

درمان کیست و تومورهای فکی

بسته به نوع تومور و درجه پیشرفت آن و همچنین علائم موجود، گزینه های درمانی متفاوت است.

درمان این کیست ها می تواند شامل جراحی، دارودرمانی و یا در مواردی نیز ترکیبی از هردو باشد.

در طول جراحی فک، تومور یا کیست را خارج می کنند و در برخی موارد دندان های نزدیک نواحی آسیب دیده هم برداشته می شود.

پس از خارج کردن تومور، آن را برای بررسی های بیشتر به آزمایشگاه می فرستند. بعد از دریافت اطلاعات لازم در خصوص خوش خیم یا بدخیم بودن تومور، اقدام مناسب برای تکمیل این مرحله درمانی صورت می گیرد. گزینه های درمانی دیگر نیز شامل موارد زیر هستند:

 • بازسازی استخوان فک و ساختارهای دیگر
 • دارودرمانی برای بعضی از انواع تومورها و کیست ها
 • درمان های مکمل برای حفظ کیفیت زندگی بیمار مثل؛ گفتاردرمانی، تغذیه درمانی و کمک به بلع و یا جایگزین کردن دندان های از دست رفته.

پس از درمان نیز معاینات منظم و مراجعه به دندانپزشک کمک می کند تا از وقوع مجدد کیست ها و تومورهای فکی به موقع پیشگیری شود.

 

روند گرفتن نوبت از دکتر مهدی غلامی

منبع

mayoclinic

برچسب ها :
اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

هجده − 17 =