زیبایی خود به تنهایی همه چیز است

آدرس: احمد آباد، نبش ملاصدرا 2، ساختمان سپهر صدرا، واحد 5

  • تلفن تماس : 38414605 - 051
  • تلفن همراه منشی: 09058912899

جراحی فک چه تاثیری بر فرم و شکل بینی دارد؟

‌تاثیر جراحی فک بر فرم بینی

مقدمه

عمل جراحی فک از مهمترین عمل های ایجاد تقارن در چهره افراد است، زیرا در این عمل سعی می شود که خط وسط دندان با خط وسط صورت تراز شود و انحرافات ناشی از این مشکل را برطرف سازد. هنگامی که شخصی نیازمند به جراحی فک می شود با توجه به عمل فک بالا و پایین تغییراتی در چهره فرد رخ می دهد. به طور کلی کوچکترین عمل زیبایی، بر چهره اشخاص تاثیر بسزایی دارد و فرم صورت فرد را تغییر می دهد. به همین جهت ‌تاثیر جراحی فک بر فرم بینی نیز قابل توجه می باشد. در این مقاله به ‌تاثیر جراحی فک بر فرم بینی می ‍ردازیم.

 

‌تاثیر جراحی فک بر فرم بینی

 

عمل جراحی فک، چگونه بر فرم بینی تاثیر می گذارد؟

گزارشات و تحقیقات انجام شده در این زمینه، به خوبی نشان می دهد که عمل فک بالا نسبت به جراحی فک پایین یا دیگر عمل های ارتوگناتیک، تاثیرات بیشتری بر فرم بینی افراد دارد.

این عمل معمولا منجر به بالا رفتن نوک بینی، زیاد شدن پهنای آن و یا افزایش زاویه چرخش بینی می شود که در افراد متفاوت به صورت های گوناگون ایجاد می شود.

در افرادی که آرواره بالا به اندازه کافی رشد نکرده ممکن است بینی نسبت به صورت خیلی بزرگ باشد و یا فک پایین جلو باشد. حرکت دادن فک بالا به جلو، علاوه بر این که مشکل بایت را اصلاح می کند،با حرکت دادن صورت به سمت جلو نیز ویژگی های چهره را آشکار تر می سازد.

همچنین به این نکته نیز باید توجه کرد که پس از جراحی فک، صورت دچار متورم است و التهاب فک تا حدود چهار ماه پس از جراحی نیز ادامه دارد. بنابراین نمی توان بلافاصله پس از عمل فرم نهایی چهره را تشخیص داد و تا زمان از بین رفتن تورم و رسیدن به یک نقطه ثابت، فرم صورت و موقعیت بینی تغییر خواهد کرد.

طی جراحی های ارتوگناتیک آندر بایت در مشهد و کراس بایت توازن فک در مشهد ایجاد شده و موقعیت فک و بینی نسبت به جاهای درست شان تنظیم می شود. از این رو به طور کلی می توان گفت که چهره شما پس از جراحی فک، هارمونی بهتری پیدا کرده و بینی و کل چهره تان متفاوت به نظر خواهد رسید.

 

آیا جراحی فک همیشه تاثیر مثبت بر فرم بینی دارد؟

در واقع میزان تاثیر منفی این عمل بر روی بینی بسیار کمتر از تاثیر مثبت آن است، اما به هر صورت ممکن است که شخص بعد از عمل، فرم بینی خود را به هر دلیل دوست نداشته باشد و حتی تصمیم به عمل جراحی بینی در مشهد یا رینوپلاستی در مشهد بگیرد.

بنابراین اگرچه احتمال تاثیر منفی جراحی فک بالا بر فرم بینی بسیار کمتر است، اما کسانی که کاندید این عمل هستند باید به آن توجه کنند.

 

تاثیر جراحی فک بر فرم بینی، به چه عوامل دیگری بستگی دارد؟

تاثیر جراحی فک بالا بر روی بینی به عوامل دیگری مثل سن، جنسیت فرد، نژاد افراد و نوع بافت بینی و میزان ضخامت بافت ها و چربی پوست بستگی دارد.

بنابراین با توجه به فاکتورهای عنوان شده، به سختی می‌توان میزان تغییر فرم بینی را قبل از عمل جراحی پیش‌بینی کرد و این تغییرات در افراد مختلف متفاوت است.

 

‌تاثیر جراحی فک بر فرم بینی

جراحی ارتفاع فک بالا

زمانی که ارتفاع فک فوقانی بیشتر از حد معمول باشد، مقدار زیادی از لثه ها به هنگام خندیدن یا لبخند زدن آشکار خواهد شد که به آن لبخند لثه‌ای می گویند.

برای اصلاح این وضعیت، استخوان اضافی فک را برداشته و  فک را در محل مورد نظر، با استفاده از صفحات و پیچ‌های تیتانیومی، ثابت می کنند.

این نوع جراحی‌ نیز می تواند ظاهر بینی و عملکرد آن را تغییر دهند که البته بسیاری از این تاثیرها مثبت هستند و ظاهر خوش فرم‌تری برای بینی ایجاد می‌کنند.

 

میزان تاثیر جراحی فک بالا بر فرم بینی تا چه حد است؟

میزان تأثیری که جراحی فک بالا بر شکل و فرم  بینی دارد، به متد جراحی و مشکل فک بستگی دارد.

برای مثال افرادی که ارتفاع فک بالا در آن‌ها بیشتر است، معمولا بینی های باریک‌تری دارند؛ چرا که معمولا از راه دهان نفس می‌کشند. در این موارد بعد از جراحی فک بالا واصلاح تنفس (تنفس صحیح از طریق بینی)بینی به طور نسبی پهن تر خواهد شد.

 

جراحی اُپن بایت و تاثیر آن بر فرم بینی

این مشکل مانع از قرارگیری دندان‌های جلویی یا عقبی روی هم می‌شود. برای برطرف کردن اپن بایت جراح بخشی از استخوان قسمت بالای فک را برمی‌دارد. این استخوان همانی است که دندان روی آن قرار دارد. سپس فک بالا را با استفاده از صفحات و پیچ‌هایی خاص در جای خود محکم می‌کند. اصلاح اپن بایت فک بالا به دو روش انجام می‌شود.

 

نظرسنجی ها و آمارها

مطالعه‌ای که بر روی بیست و یک بیمار در سنین بین ۱۴ تا ۳۷ اعم از مرد و زن که دارای ناهنجاری های اسکلتی نوع سه بوده اند صورت گرفته است، نشان می دهد که میزان بالا رفتن نوک بینی در بیماران ۸۵ درصد، میزان افزایش زاویه چرخش بینی هشتاد و پنج درصد و میزان افزایش پهنای بینی نود و پنج درصد بوده است.

همچنین، در گزارشی که از ۴۰ بیمار تهیه شده‌ است که همگی جراحی فک بالا داشته‌اند، سی و هفت درصد این افراد، تاثیر جراحی فک بالا بر فرم بینی را تایید کرده‌اند.

به گفته این بیماران، بینی آنها بعد از جراحی فک بالا فرم بهتری پیدا کرده است. پنجاه و هشت درصد دیگر از این افراد نیز گفته‌اند که تاثیر جراحی فک بالا بر فرم بینی آن‌ها اصلا مشخص نبوده یا بسیار کم بوده است. همچنین پنج درصد باقیمانده نیز چنین تصور می‌کردند که فرم بینی آن‌ها قبل از عمل بهتر بوده است.

 

نمونه جراحی بینی دکتر مهدی غلامی را مشاهده نمائید

آیا جراحی فک بالا برای اصلاح فرم بینی کافی است؟

این موضوع بستگی به میزان ناهنجاری بینی و فک بیمار دارد. اگر ناهنجاری بینی به دلیل فرم غیر طبیعی فک ایجاد شده باشد، احتمالا تا حد زیادی بعد از جراحی فک بالا اصلاح می‌شود. مثلا اگر نوک بینی پایین است، بعد از جراحی فک، قاعدتاً بالا خواهد رفت و یا اگر مشکلات تنفسی قبلاً باعث تغییر شکل بینی شده است، با جراحی فک و اصلاح تنفس و عملکرد و عملکرد بینی و شکل و فرم آن نیز تغییر خواهد کرد.

اما در صورتی که فرم خاص بینی شما، چندان هم به وضعیت فک بالایی تان مربوط نباشد، جراحی فک نمی تواند تاثیری روی بهبود شکل بینی داشته باشد.

در این موارد ممکن است بیمار هم به جراحی فک و هم جراحی بینی نیاز داشته باشد.

 

آیا جراحی فک برای کسانی که قبلا عمل رینوپلاستی انجام داده اند، مشکلی در فرم بینی ایجاد نمی کند؟

اگر جراحی مربوط به فک بالا باشد،بعد از عمل ممکن است تغییراتی جزئی در فرم بینی ایجاد شود که البته این تغییرات را یک جراح با تجربه میتواند با اتخاذ به اقدامات درمانی مناسب حین عمل به حداقل برساند.

اما اگر جراحی قرار است روی فک پایین یا چانه انجام شود، این عمل هیچ تاثیری بر روی فرم بینی که قبلا جراحی شده است، ندارد.

 

آیا می توان جراحی فک و بینی در مشهد را به طور همزمان انجام داد ؟

در صورتی که قرار است فک بالا عمل شود بهتر است که جراحی بینی صورت نگیرد.اما اگر جراحی قرار است بر روی فک پایین یا چانه انجام شود، میتوان جراحی بینی را نیز هم زمان با آن انجام داد.

 

کسانی که قصد انجام جراحی فک و عمل بینی را دارند، کدامیک را باید اول انجام دهند؟

 در این صورت بهتر است ابتدا جراحی فک انجام شود. چرا که جراحی فک بالا چنان که گفتیم در هر صورت تاحدی باعث تغییرات ساختار بینی خواهد شد. بنابراین بهتر است که ابتدا جراحی فک صورت گیرد و پس از گذشت حداقل شش تا نُه ماه، در صورت تمایل، جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی  انجام شود.

 

نتیجه گیری

در کل تاثیر جراحی فک بالا روی فرم بینی بیشتر از تاثیر جراحی فک پایین است.فک پایین به خودی خود تاثیری روی اندازه یاشکل بینی ندارد، ولی میتواند روی دید و قضاوت افراد بر نمای صورت تاثیرگذار باشد.

تغییراتی که بعد از جراحی فک بالا بر روی فرم یا عملکرد بینی اعمال می شود، غالباً مثبت هستند؛ به این معنی که هم فرم بینی تا حدودی بهبود می یابد و هم عمل تنفس به درستی صورت می گیرد. با این وجود اگر نگران تغییر فرم بینی خود بعد از جراحی فک هستید، بهتر است در مورد چگونگی آن با جراح خود مشورت کنید.

روند گرفتن نوبت از دکتر مهدی غلامی

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جراحی فک در مشهد و جراحی بینی در مشهد با دکتر مهدی غلامی تماس بگیرید

دیگر مقالات مرتبط با ‌تاثیر جراحی فک بر فرم بینی
اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

ده − 5 =